„Po vsetínských ulicích se potlouká několik desítek lidí bez domova. Nemáme je přesně spočítané. Stovky jich bydlí u příbuzných a známých,“ řekl ředitel Azylového domu pro muže Elim Jiří Růžička. Bezdomovci prý využívají také chatky nebo se choulí na matracích a ve stanech pod mosty.

Nocležna, kterou zařízení provozuje, je už teď s příchodem prvních mrazů plná. „Býváme obsazení i přes léto, ale nyní nás vyhledávají lidé bez domova daleko více. Plno máme již dva týdny,“ potvrdil ředitel.

Bezdomovci se o nocleh či ubytování hlásí sami nebo s pomocí terénních pracovníků. Vsetínský Elim poskytuje azyl zhruba třem desítkám lidí. Noclehárnu pak může využít dalších 12 lidí.

Kapacity jsou naplněné po celý rok i v Azylovém domě Charity ve Valašském Meziříčí.

„Máme nanejvýš dvě volná místa. Lidé k nám přicházejí a odcházejí,“ uvedla vedoucí Hana Sulovská.

V Meziříčí se jinak bezdomovci shromažďují na vlakovém nádraží nebo u supermarketů.

Pod jedním ze vsetínských nadjezdů bydlí například zhruba čtyřicetiletý Ruda. „Je mi tady dobře. Navařím si teplé jídlo. Nikam zatím nechci,“ tvrdí Ruda, kterého zatím počasí tolik netrápí.

Mezi bezdomovci mohou být ale i ženy. Pro ně je určený Azylový dům pro ženy a matky s dětmi ve Vsetíně. „Nemáme zatím nikoho přímo z ulice, ale přijít k nám můžou. Kapacitu zatím naplněnou nemáme. Disponujeme osmnácti lůžky. Volné jsou dva pokoje po třech postelích,“ prozradil ředitel Michal Trčálek.

S lidmi na ulicích se každodenně setkávají rovněž městští strážníci. „Občas je musíme vykázat z nádraží. V poslední době se ale schovávají, kde se dá,“ potvrdil ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.