S rozmachem elektrokol roste i potřeba nabíjecích stanic, kde mohou cyklisté „doplnit palivo“.

Ve Zlínském kraji takových míst stále přibývá.

O jedno takové se nyní rozšířila nabídka například v Rožnově pod Radhoštěm. Moderní víceúčelová solární dobíjecí stanice (tzv. spot) stojí ve zdejším zábavním centru Gibon park přímo u Cyklostezky Bečva.

„Lidé ji mohou zdarma využít pro dodání energie do elektrokol, ale také mobilních telefonů, případně tabletů. Pomocí kompresoru zde mohou i dofoukat kola,“ popsal destinační manažer rožnovské radnice Marek Havran.

Solární stanice nepotřebuje napojení do sítě

Zařízení, které obohatilo veřejnou infrastrukturu města, vyšlo na zhruba 160 tisíc korun. Ze svého rozpočtu je zaplatilo město Rožnov.

„Spot je zcela nezávislý, nijak nevyžaduje napojení do elektrické sítě. Funguje plně na solární energii získávané pomocí solárního panelu v horní části stanice. Ukládá se do akumulátoru, odkud se pak distribuuje tam, kde uživatel potřebuje,“ představila novinku místostarostka Rožnova Kristýna Kosová.

Novou solární stanici nejvíce ocení právě cyklisté jedoucí na elektrokolech, kteří si zde mohou alespoň částečně dobít baterie.

„Vzhledem k tomu, že zdrojem je solární energie, tak to patrně na stoprocentní nabití stačit nebude. Ale během pobytu v Gibon parku nebo procházce podél řeky, se určitě baterie částečně dobije a můžete pokračovat dále ve své cestě,“ říká Martin Beníček vedoucí odboru školství a kultury MěÚ Rožnov.

Jediné, co podle něj musí mít majitel elektrokola u sebe, je kabel od baterie jeho kola, kterým se připojí do 230 V zásuvky na dobíjecí stanici.

Gibon park přitom není jediným místem v Rožnově, kde mohou uživatelé elektrokol doplnit energii. Mysleli na ně také ve Valašském muzeu v přírodě.

„Pro příznivce elektrokol jsme zřídili nabíjecí stanici v přístřešku u vstupní budovy Sušáku, kde si cyklisté mohou během prohlídky dobít svá kola,“ oznámil v úvodu letošní turistické sezony ředitel skanzenu Jindřich Ondruš.

V Beskydech vznikla na podzim síť stanic

A je celá řada dalších míst v našem regionu, kde se nemusí jezdci na bateriemi poháněných bicyklech obávat, že zůstanou „na suchu“. Na podzim vznikla síť deseti nabíjecích stanic například v Beskydech. Tři stanice jsou u půjčoven elektrokol sítě Beskolo – u Wellness hotelu Horal ve Velkých Karlovicích, Horského hotelu Sepetná a ve Ski areálu Bílá.

Dalších sedm stanic je k dispozici na frekventovaných výletních místech, většinou u známých restaurací či horských chat. Síť pokrývá oblast Beskyd na území Moravskoslezského i Zlínského kraje.

„Baterie elektrokola sice obvykle vydrží více než sto kilometrů, když jí ale přece jen dojde energie, může cyklista díky dobíjecím stanicím tento problém jednoduše vyřešit. Inspirovali jsme se v rakouských Alpách, kde tato služba již standardně funguje. Zároveň tak chceme podpořit nově vznikající půjčovny a oblibu elektrokol, která mohou zvláště v členité krajině Beskyd přiblížit horskou cyklistiku i méně zdatným výletníkům,“ uvedl už dříve Petr Madeja, jednatel ostravské společnosti Madeja sport, která se podílí na vzniku beskydských půjčoven a síť nabíjecích stanic vybudovala. Využití stanic je díky vstřícnosti provozovatelů vybraných míst pro cyklisty bezplatné.

Cyklistům poradí specializovaný web

Další místa, kde je možné (nejen) ve Zlínském kraji elektrokola dobíjet, nabízí například web Cyklisté vítáni. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Na přehledné mapě majitelé elektrokol zjistí, že energii do jejich „stroje“ jim umožní načerpat na desítkách míst.

„Hledejte zařízení se značkou Dobíjení elektrokol. Nabídnou vám zde přístup k elektrické zásuvce. Dobíjecí zařízení musíte mít vlastní, pokud zde nemají univerzální nabíjecí stanici,“ radí jmenovaný web.

Nechcete moc utrácet? Elektrokolo si půjčte

Elektrokola jsou bezesporu hitem posledních let. Ne vždy je přitom nutné investovat velké částky, aby si zájemce mohl jízdu na takovém kole vyzkoušet. Existuje totiž také celá řada míst, kde si lze elektrokolo jednoduše vypůjčit. Nově tuto službu nabízejí například v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně.

„Máme z toho velkou radost. Nákupem nových kol se nám podařilo před nadcházející turistikou sezonou výrazně zkvalitnit službu pro naše spoluobčany i pro návštěvníky města. Využít ji mohou využít k výletům po městě či okolí nebo se projedou po cyklostezce Bečva,“ nabízí ředitelka vsetínské knihovny Daniela Divínová.

Dobré zkušenosti mají s půjčováním elektrokol také v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Podle jeho ředitele Tomáše Blably vyhledávají elektrokola zejména méně zdatní cyklisté, senioři nebo lidé v rekonvalescenci po nemoci či úrazu.

„Zajímavé je, že stále častěji si je u nás půjčují také páry, v nichž jeden aktivní sportovec a ten druhý se zdráhá jezdit na společné výlety, protože nechce být svým pomalejším tempem na obtíž. Elektrokolo tento problém ideálně řeší a páry si zážitek ze společného výletu nemohou vynachválit,“ všímá si Tomáš Blabla.