VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brněnští skauti přivezli na vsetínské nádraží betlémské světlo

Vsetín – Osobním vlakem od Hranic na Moravě dorazilo v sobotu v deset hodin dopoledne na vsetínské vlakové nádraží betlémské světlo.

22.12.2013 AKTUALIZOVÁNO 22.12.2013
SDÍLEJ:

Na vsetínské vlakové nádraží dorazili v sobotu 21. prosince 2013 dopoledne brněnští skauti s betlémským světlem. Převzali si je od nich členové skautského oddílu z Vizovic.Foto: DENÍK/Michal Burda

Přivezli je mladí skauti z brněnské městské části Starý Lískovec. „Vyráželi jsme v šest hodin a patnáct minut. Od Hranic jsme měli asi třináct zastávek, kde jsme světlo rozdávali," prozradila Slávka Doušková, která vedla skupinku brněnských skautů.

Na vsetínském nádraží na příjezd vlaku vezoucího tradiční vánoční symbol posledních let netrpělivě čekali skauti z Vizovic. „Betlémské světlo se přímo z Betléma přiváží letecky do Vídně, kde se při této příležitosti koná bohoslužba. Uskutečnila se minulou sobotu," připomněl při čekání ještě se zhasnutou lampou v ruce Lukáš Bartoš, který má ve svém vizovickém oddíle přezdívku Buk.

Do Vídně se podle jeho tradičně sjíždějí skauti z celé Evropy, aby posvátný plamínek věčného betlémského světla dovezli do svých zemí. „Za Českou republiku jezdí do Vídně brněnští skauti. Po republice se letos světlo rozváží čtyřiatřicet vlaky," prozradil Lukáš Bartoš.

Od spřátelených skatů z Brna si převzal světlo přímo na nádraží, v závětří nádražní budovy. Ze Vsetína plamen putoval dále do Vizovic a okolních vesnic. „Na Štědrý den budeme mít ve Vizovicích také tradiční stánek, kde zpíváme koledy. Lidé si tady mohou přijít betlémské světlo také převzít. Navíc je přineseme i do kostela," dodal Lukáš Bartoš.

Novodobá tradice převozu betlémského světla vznikla v sousedním Rakousku v roce 1986. Malý plamínek, přenesený z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v Betlémě, byl dovezen jako poděkování lidem, kteří pomohli dobročinné nadaci Světlo ve tmě. Světlo bylo dovezeno původně do Lince, kde nadace sídlí a kde jej původně slavnostně rozdávali. Za rok na to byli ke spolupráci při roznášení a rozdávání přizváni rakouští skauti, a protože se akce rozrostla, bylo její centrum přeneseno do Vídně.

Autor: Michal Burda

22.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nově zvolený poslanec parlamentu Jaroslav Dvořák (SPD) z Valašského Meziříčí.

Jaroslav Dvořák z pověrčivosti mandát neřešil

Druhého ročníku Klobáskobraní v Muzeu řeznictví ve Valašském Meziříčí se v sobotu 21. října 2017 účastnilo třináct amatérských řezníků. Po roce opět zvítězil Jiří Dobiáš z Trojanovic.
15

Meziříčským klobásovým králem je amatérský řezník z Trojanovic

Jaroslav Holík: Výsledky úspěšnějších stran ukazují, že stále máme co zlepšovat

ROZHOVOR/ Poslanec Jaroslav Holík z Březůvek na Zlínsku je v politice už víc, jak patnáct let. Když v sobotu jeho spolustraníci ve volebním štábu hnutí SPD v pražském hotelu Čechia sledovali bedlivě volební grafy a debatovali o dalších úkolech hnutí na výslunní české politiky, Jaroslav Holík musel řešit stěhování v Praze a další starosti.

Pavel Pustějovský se jako poslanec zaměří na energetiku

Poprvé v historii bude mít Valašské Meziříčí zástupce v Poslanecké sněmovně, a rovnou dva. Do dolní komory parlamentu voliči svými hlasy vyslali pětačtyřicetiletého manažera Pavla Pustějovského, dvojku na krajské kandidátce ANO 2011, a devětapadesátiletého lékaře neurologa Jaroslava Dvořáka, rovněž druhého na kandidátce Svobody a přímé demokracie – Tomio Okamura.

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení