Francouzská nadace ocenila projekt Jitky Dvorské z Valašského Meziříčí

To vše stejně zručně jako hospodyně za časů našich prababiček. Také se naučila znakovou řeč, aby její kroužky mohly navštěvovat sluchově postižené děti.

Prestižní mezinárodní ocenění Země žen 2011, udělované francouzskou Nadací Yves Rocher, ale třiapadesátiletá Jitka Dvorská z valašskomeziříčského Střediska volného času Domeček získala za dlouhodobý podíl na ochraně životního prostředí. Jako jediná ze tří oceněných Češek odbornou porotu neoslovila výsadbou a ochranou stromů.

Za co přesně jste ocenění získala?

Za projekt Beskydský poutník, kterému se s místními ochránci přírody věnujeme sedm let. Naším cílem je odlákat děti od počítačů a televize a probudit v nich zájem o přírodu, historii, lidová řemesla a zvyky beskydského regionu. Vydali jsme stejnojmenný zápisník, který slouží jako zasvěcený a spolehlivý průvodce. S tímhle poutníkem nemusejí děti poznávat Beskydy jenom ve svých oddílech. Mohou podnikat výlety se svými rodiči a sourozenci.

Jak se vám daří dostat děti i celé rodiny ven, do přírody?

Nejprve jsme projekt vyzkoušeli v našem oddíle mladých ochránců přírody Falco. Postupně se přidaly další oddíly. Nadšeně se zapojili také senioři a rodiče s dětmi. Mnozí přiznávají, že až dosud si mysleli, že zdejší kraj dobře znají, ale Beskydský poutník je přesvědčil o opaku. První vydání našeho zápisníku lidé zcela rozebrali. Nedávno jsme nechali vytisknout druhé, které jsme upravili a zjednodušili. Zájem je veliký, děti i dospělé toulky Beskydami baví.

Od francouzské nadace jste získala šek na dva tisíce eur. Na co peníze použijete?

Podle pravidel je musíme vložit do oceněného projektu. Zápisníků máme nyní dostatek, ale uvažujeme o vydání samolepek s obrázky zajímavých míst v Beskydech. Když je náš poutník navštíví, dostane samolepku, kterou si spolu s razítkem založí do zvláštního sešitu. Část peněz použijeme na pořádání řemeslných kurzů pro malé i dospělé zájemce. Také k nám pozveme na exkurzi spřátelené oddíly z jiných částí republiky.

Jste neobyčejně činorodá žena. Osvojujete si teď nějaké řemeslo?

Právě se učím síťovat. Je to starodávné řemeslo, které jsem si poprvé vyzkoušela před třiceti lety, když jsem splétala sítě na ptáky. Touto technikou se dělají také houpací sítě, šátky a nákupní tašky, takzvané síťovky, které opět přicházejí do módy. Namísto umělých vláken ale používám tence spředenou ovčí vlnu.