Podle odborníků lze však za pomocí moderních technologií velmi jednoduše takové nepoctivce odhalit.

I přes přísná pravidla je mezi drobnými zemědělci o dotace stále zájem. „V počtu žadatelů dochází k mírnému nárůstu,“ konstatovala pracovnice Agentury pro zemědělství a venkov Vsetín Milada Holečková.

Z údajů této agentury vyplývá, že v roce 2007 bylo v okrese Vsetín 840 žadatelů, o rok později 872 a v minulém roce jich bylo už 906.
„Přičemž výměra dotovaných pozemků činí přibližně dvacet pět tisíc tři sta hektarů,“ řekla Holečková.

Jednotná platba na plochu je 3 710 korun. „Ale druhů dotací je více,“ upozornila Holečková.

Kontrolu toho, zda zemědělci čerpají dotace oprávněně, má na starosti Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). „Každoročně (SZIF) zkontroluje tak deset až patnáct procent žadatelů o dotace. Tímto způsobem mohou odhalit pochybení. Pak jsou ještě případy, že někdo sám podá stížnost na nepoctivého zemědělce,“ upřesnila Holečková.

Tiskový mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Marek Ženkl upozorňuje na to, že způsobů, jak zemědělce kontrolovat, je hned několik.

„Používáme například snímky pozemků z družic, nebo provádíme kontroly přímo na místě,“ prozradil některé z možností monitoringu Ženkl.

Stížnosti na zemědělce nebo firmy, které čerpají dotace, se podle něj skutečně objevují. „Vždy jsou našimi kontrolory prošetřeny. V případě, že se potvrdí nějaké nedostatky, jsou přijata nápravná opatření,“ vysvětlil. Nepoctivci tak mohou zaplatit pokutu, popřípadě o dotaci přijít.

Zeměděleci v regionu s přísnými pravidly i kontrolami souhlasí.

„Myslím si, že je to dobře ošetřeno. Pokud se ale někdo o svou půdu nestará a bere na ni dotace, pak je to špatný zemědělec,“ zdůraznil soukromý zemědělec Jiří Mikšík z Mikulůvky.

Podobný názor mají i mnozí další zemědělci na Valašsku. I oni často chování nepoctivých kolegů odsuzují.

„Pokud se tak někdo chová, pak je to lumpárna. Na to dotace jsou, abychom se o své pozemky starali,“ zdůraznil například zemědělec Pavel Dobeš ze Zubří.

Podle něj se také mnozí nepoctivci zalekli právě moderních kontrolních technologií.

„Myslím si, že těch případů, kdy někdo zneužije dotaci už není tolik jako dříve. Teď se všechno snímkuje a jsou i velké pokuty,“ domnívá se Dobeš.