Jednou z výjimek je wellness hotel Horal ve Velkých Karlovicích, kde hned v pondělí do plného provozu naskočili.

„Wellness sice původně nemělo být zařazeno do další vlny rozvolnění, ale jsme zvyklí, že vládní opatření se mění z minuty na minutu,“ řekla Martina Žáčková, mluvčí Resortu Valachy, pod který hotel Horal spadá.

Za necelý první den obnoveného provozu přivítali v Karlovicích na šest desítek hostů.

„Většinou jde o neubytované hosty, chodí jednotlivci i rodiny s dětmi,“ přiblížila v pondělí odpoledne Žáčková s tím, že příchozí neměli žádný problém s dodržováním platných nařízení, nevyskytl se žádný problém, který by bylo třeba řešit.

Ilustrační foto
Wellness, bazény, diskotéky. Vytoužené rozvolnění je tady, ale s komplikacemi

S větší návštěvností bazénů či wellness služeb počítají na Horalu o víkendu, kdy bude hotel zaplněný ubytovanými hosty.

„Plní se nám také termíny na masáže, pátek a sobota jsou prakticky obsazené. Povolené už jsou také saunové rituály. Mimo provoz zůstává jen parní sauna a tepidárium,“ uvedla Martina Žáčková.

Už nadcházející sobotu obnoví na hotelu Horal také tradici saunových nocí – ta první bude na téma Valašsko.

„Saunových nocí využívají především ubytovaní hosté, s ohledem na zvolené téma jim tentokrát nabídneme valašské vonné esence a také stylové občerstvení například v podobě klobásek či sýrů,“ popsala Žáčková.

VOUCHERY ZE DVOU VÁNOC

Naproti tomu uzavřené prozatím zůstávají Rožnovské pivní lázně, kde kalkulovali s původně avizovaným uvolněním restrikcí pro wellness provozy nejdříve v polovině června.

„Že máme s tímto termínem počítat, nás ještě tři dny před pátečním oznámením ujišťovali pracovníci hygieny,“ kroutí hlavou ředitel lázní Tomáš Kupčík.

Podle něj budou Rožnovské pivní lázně připravené na otevření do čtrnácti dnů. Nejprve je potřeba dát znovu dohromady tým, který čítá čtyřicet až padesát lidí.

Jisté je to, že o klienty v Rožnově nouzi mít nebudou. Lázně jsou „vyprodané“ nejméně na celé následující léto.

„Máme nastřádané nevyužité vouchery z posledních dvou Vánoc. Pobyty u nás totiž lidé často volí jako vánoční dárky,“ vysvětlil Kupčík.

NA BAZÉN SAMOTESTOVÁNÍ NESTAČÍ

Pondělní rozvolnění se týká také bazénů a koupališť. Ne všude si však lidé už dnes mohli zaplavat. Například Městské lázně ve Vsetíně budou veřejnosti přístupné až od čtvrtka 3. června. Na zítřejší den je naplánované odebírání a testování vzorků vody.

Podle aktuálního vládního nařízení platí na bazénech limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti.

„Pro nás to prakticky znamená, že v jeden okamžik můžeme mít v lázních maximálně osmdesát návštěvníků z celkové kapacity dvou set,“ spočítal Ivo Kousal, ředitel společnosti Vsetínská sportovní, jež městské lázně a další sportoviště provozuje.

Kaple Panny Marie v Kladerubech se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1843 (vpravo) a kostel sv. Cyrila a Metoděje.
Kladeruby jsou lákavou adresou, aktuálně zde roste sedm nových domů

Další důležitá omezení se týkají prokázání bezinfekčnosti. Pro bazény platí, že nejsou přípustné takzvané samotesty. „Potvrzení o testování musí pocházet z oficiálního testovacího místa,“ upozornil Kousal.

Vstupenkou do lázní je tedy negativní PCR test, který není starší sedmi dnů, antigenní test ne starší než tři dny, certifikát o očkování nebo také potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 ne déle než před 180 dny.

MOHOU SE TVOŘIT FRONTY

Vzhledem k omezené kapacitě se může stát, že se v jeden okamžik všichni zájemci do lázní nedostanou. Poptávku po plavání pomůže rozmělnit otevření vsetínského venkovního koupaliště Pod Pecníkem, které plánuje Vsetínská sportovní na 12. června.

„Vodu máme napuštěnou, musí nám ale trochu pomoci počasí. Prozatím je teplota nízká,“ říká Ivo Kousal.

Ve čtvrtek 3. června odpoledne se veřejnosti zpřístupní krytý bazén také v Rožnově pod Radhoštěm, ve Valašském Meziříčí využili možnosti otevřít krytý bazén už dnes. Kapacita je omezená na 95 návštěvníků v jeden okamžik.