Studentky střední průmyslové školy stavební z Valašského Meziříčí se této soutěže nezúčastnily poprvé. „Naše škola se do soutěže zapojuje už několik let. My jsme se zúčastnily už vloni. Letos se nám téma Mosty v mém okolí líbilo, tak jsme si řekly, že to zkusíme znovu," vysvětluje osmnáctiletá Monika Káňová.

Studenti měli za úkol vytvořit model jakéhokoliv mostu. Omezení bylo pouze v použitém materiálu. Musel být celý z vlnité lepenky. „Most jsme si vybíraly podle toho, jak se nám líbil. Zajímavé se nám zdálo mít vedle sebe silniční i železniční," vysvětlila volbu další studentka Barbora Šlopková. Přestože se zdá, že slepit model není nic náročného, opak je pravdou. Vyžaduje to nejen zručnost a přesnost, ale především čas. „Obě jsme nad projektem strávily zhruba sto dvacet hodin," upozornila Šlopková. Jejich úspěch potěšil nejen rodiče a kamarády, ale také učitele.

„Jsem na ně pyšná. Holky se na tu lepenku daly samotné a byla jsem opravdu mile překvapena jejich úspěchem. Loni se nám totiž tak dobře umístit nepodařilo," pochlubila se třídní učitelka Libuše Marková.

„I další žáci z mé třídy se letos zúčastnili několika soutěží a vedli si velice dobře. Jsem ráda, že jsem jejich třídní. Celá třída je úžasná, mají dobrý kolektiv," pochválila své svěřence třídní učitelka Marková.

V soutěži se o první místo utkalo celkem dvacet českých a dvanáct slovenských týmů.

Ve finále nakonec vyhráli studenti z Hradce Králové a jako hlavní cenu dostali poukaz třicet tisíc korun do obchodu elektra.

Valašské studentky získaly za stříbro patnáctitisícový poukaz. Třetí místo a poukaz na deset tisíc si odnesli mladí autoři z Banské Bystrice.

„Letošní ročník byl rekordní v počtu zúčastněných škol i v kvalitě přihlášených staveb. Díky spolupráci se slovenským svazem jsme navýšili odměny pro studenty téměř o čtyřicet procent," prozradil zástupce Svazu výrobců vlnitých lepenek Pavel Sobol.

Hlavním cílem této soutěže je propagace ekologického obalového materiálu vlnité lepenky.

Autor: Vendula Životská