Na vsetínském zámku si mohou návštěvníci prohlédnou výstavu nazvanou Od marky k euru. Zahrnuje 408 bankovek z 58 evropských zemí.

„Všechny pochází z dvacátého a jedenadvacátého století a představují výběr stále používaných i dnes již neplatných státních měn, které postupně zanikaly s přijetím eura,“ uvádí kurátor a historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň. Připomněl, že euro bylo ve státech Evropské unie zavedeno do oběhu 1. ledna 2002.

Evropské bankovky jsou k vidění v 1. patře vsetínského zámku každý den s výjimkou pondělí vždy od 9 do 17 hodin.

Na zámek Lešná u Valašského Meziříčí, který také spadá pod správu Muzea regionu Valašsko, se přesunula expozice nazvaná Bankovky z celého světa. Původně byla instalovaná ve vsetínském zámku.

V Lešné je nyní k vidění 392 bankovek z mimoevropských států, zejména z Asie, dále pak Afriky a Ameriky. I v tomto případě platí, že bankovky pochází z 20. a 21. století a některými se platilo i v dnes už neexistujících zemích a bývalých evropských koloniích. Zámek Lešná je otevřen každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin.

CESTOVATEL A SBĚRATEL LIBOR BUREŠ

Sběratelství papírových platidel se nazývá notafilie a může mít různé zaměření. „Někdo sbírá jen určitou zemi nebo oblast, někdo jen současné státy či bankovky s konkrétními motivy, jako třeba státníky, známé osobnosti, mapy a podobně,“ vysvětluje Pavel Mašláň.

Cestovatel Libor Bureš, který muzeu platidla ze své sbírky zapůjčil, se zaměřuje na bankovky vedené ve světovém katalogu Krause, který eviduje zhruba 290 zemí a území. „Jeho sbírka zahrnuje zatím 239 zemí a my jsme moc rádi, že část z nich můžeme představit v rámci našich expozic,“ cení si Mašláň.