Na nedělním Festivalu kultur partnerských měst v polském Koninu se při závěrečném „pytlovém" tanci svezl po pytli od brambor tak nešťastně, že skončil pod pódiem.

„Chtěl jsem doklouzat ke hraně jeviště, ale neubrzdil jsem to,“ líčil příhodu celý propocený, ale s úsměvem.

Z pódia Valachy provázel bouřlivý potlesk.

„Bylo to nádherné, jsem nadšený,“ ocenil jejich umění i nasazení zástupce prezidenta hostitelského města Witold Nowak.

„V žádném souboru nezpívám ani netančím, ale hraji na kytaru a folklor mám rád. Soubor, ve kterém působí celé rodiny, vám můžeme závidět,“ dodal.

Zatímco Ukrajinci, Lotyši a někteří další poodkryli karty už na sobotním pikniku pro účinkující, na valašskou lidovou hudbu a tance si museli počkat do dalšího dne, kdy se v hale Rondo představily soubory z deseti evropských zemí a Číny.

Žáci řeznických oborů z celého Česka soutěží ve středu 3. dubna 2019 v bourárně valašskomeziříčského masokombinátu. Jejich úkolem je během hodiny rozbourat a upravit vepřovou kýtu, plec, krkovici, kotletu a bok.
Mladí řezníci předvedli koncert v bourárně i kuchyni

Bačovci však na pikniku nezůstali stranou. Pod obřím stanem se vmísili do kruhu reprezentujícího pořádný kus starého kontinentu a s chutí se pustili do balkánských tanců.

„Jsou náročné, je v nich hodně kroků a rytmiky. Ale jsou zábavné a rád bych se je naučil,“ prohlásil Michal Baláš.

Na festivalu naši předvedli půlhodinové pásmo, typické pro valašský kraj.

„Začali mladí rychlejšími šnel polkami, po nich si náš ‚pozdní sběr‛ zatančil formanské a špásy, Drahomíra a Slavomír Štěpánovi měli sólo ve starodávném a závěr patřil pytlovému. Mezitím i cimbálová muzika ukázala, co umí,“ vyjmenovala organizační vedoucí Lenka Novotná.

Před vystoupením měli tanečníci i muzikanti zkoušku bez krojů.

„I když průřez rožnovskými tanci, humorně popisujícími vztah mezi mužem a ženou, máme v repertoáru několik let, je třeba si ho stále připomínat. Lidé občas něco zapomenou,“ vysvětlil Marek Štěpán, který ještě netušil, že se postará o nejdramatičtější chvíli víkendového zájezdu.

17. mistrovství Valašska v pomalém kouření dýmky ve Valašském Meziříčí
Na mistrovství Valašska kouřili "pašovaný" tabák, kvůli brexitu