Nejvíce dětí se narodilo již tradičně v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB), kam přijíždějí rodit i ženy z jiných regionů.

„V gynekologicko-porodnickém oddělení se k 21. prosinci narodilo 2884 dětí. Je to už o sto dvacet více miminek než ve stejném období loňského roku,“ upřesnila mluvčí Karla Havlíková.

Podotkla také, že přibližně čtrnáct set z nich bylo děvčátek, necelých patnáct set potom chlapců.

„Chlapci letos dostávali nejčastěji jména Jakub, Jan, Adam, Tomáš a Ondřej. U holčiček dominovaly Terezy, Elišky, Adély, Lucie a Karolíny,“ přiblížila Havlíková. Někteří rodiče však prý své dítě pojmenovali i Gulliver, Lilly, Tabita, Izabel či Lukrecie.

Osm novorezňat v KNTB na Štědrý den

Nadílku osmi novorozeňat měla potom KNTB konkrétně na Štědrý den. Tři chlapce a pět devčat.

Prvním štědrodenním dítětem byl Stanislav, který se narodil krátce před čtvrtou hodinou ranní. Následovali Ondřej, Anastázie, Jan, Alena, Šárka, Barbora a Adriana.

„Císařským řezem přišly na svět tři děti. Kromě porodů jsme řešili také gynekologické zákroky, takže Štědrý den byl pro zdravotníky pracovní jako každý jiný,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Zdeněk Adamík.

Své první dítě, dceru Barborku, přivedla na svět na Štědrý den Marcela Potužníková ze Zlína-Malenovic. „To, že se narodila rovnou pod vánoční stromeček, je náhoda. Termín porodu jsem měla dřív. Je ale úplně jedno, kdy přišla na svět, jsem moc ráda, že ji mám,“ sdělila třicetiletá maminka.

Pětatřicetileté Ivetě Braborcové z Rakové se na Štědrý den narodila také holčička. Dostala jméno Anastázie a po porodu měřila 50 centimetrů a vážila tři a půl kilogramu.

„Porod na Štědrý den byl nečekaný, termín jsem měla až 1. ledna 2009. Ale máme všichni pěkný dárek pod stromeček,“ řekla šťastná maminka. Tatínek Tomáš byl u porodu a doma na nový přírůstek čeká ještě dvouletá Karolínka.

Hradiště eviduje také nárůst dětí

Téměř jeden tisíc sedmdesát dětí se k 26. prosinci narodil v hradišťské porodnici, z toho 547 kluků a 522 holek. „Loni jsme evidovali 1068 dětí za celý rok, v předešlém roce o přibližně sto čtyřicet méně,“ vypočítal mluvčí Jan Hrdý.

Narodil se Vivien, Vanesa i Leontýna

„V tomto roce jsme zaznamenali hodně Tomášů, Lukášů, Filipů, Martinů a Adamů. U holčiček potom k nejčastějším jménům patřila Natálie, Bára, Adéla či Kristýna, častěji než dříve se letos u holek vyskytovalo jméno Liliána,“ podotkl Hrdý. V Uherském Hradišti se však narodili například i Vivien, Charlotte, Vanesa nebo Leontýna.

Ve vsetínské nemocnici evidovali k 21. prosinci zatím 649 porodů. „Trend je stále rostoucí, a to i v porovnání s loňským rokem, který byl v tomto ohledu rekordní. Ke konci listopadu 2008 jsme registrovali 611 porodů, za srovnatelné období loňského roku jich bylo 581,“ informovala mluvčí Lenka Plačková.

Trend v oblasti jmen je podle ní obdobný jako v minulých letech. „U chlapců jsou nejfrekventovanější jména Tomáš, Jakub, Ondřej, Jan. U děvčat Tereza či Terezie, Michaela, Kateřina, Eliška. Narodila se nám však i Sofie, Amy, Elisabetta nebo Damián,“ poznamenala Plačková.

O deset dětí více než ve Vsetíně se zatím narodilo v Kroměříži. „Porodů bylo 655, ale dvakrát jsme měli dvojčata. Z toho 318 holek a 341 kluků,“ sdělila mluvčí Veronika Klímová. Vsetínská nemocnice však zatím zvýšený trend oproti loňskému roku nepozoruje.

Čtrnáctkrát přišla na svět dvojčasta

Valašské Meziříčí mělo letos štěstí na dvojčata. „Z 942 dětí jsme měli 928 porodů, z čehož bylo celkem čtrnáct, při nichž našla svět dvojčata,“ potvrdil mluvčí Tomáš Želázko.

Na rozdíl od ostatních porodnic bylo více z nich děvčat. „Chlapců bylo přibližně čtyři sta osmdesát, dívek asi sedm set sedmdesát,“ sdělil Želázko. Trendem byla dvojitá jména. „Alex Libor, Erik Svatopluk, James David, Matyáš Gianni, Anna Elen, Helena Angelika, Marie Anna, Nela Marie,“ přiblížil Želázko.

Letos dosáhne valašskomeziříčská nemocnice podle něj zhruba tisícovky miminek, což je obdobné jako loni.

V loňském roce se tedy narodila ve všech porodnicích Zlínského kraje přes 6 120 miminek, přibližně pětistovku více než v roce 2006.

Babyboom bude zřejmě pokračovat

Podle odborníků by na silnou porodnost nemusela mít vliv ani finanční krize, která již zasáhla i Česko.

„Těžko předvídat, ale nemělo by to mít vliv na porodnost. Bude se zvyšovat nezaměstnanost a ženy budou doma. Navíc, v tomto směru nepřevládá jen hmotný faktor, ale také psychika,“ vysvětlila ekonomka ze zlínské Univerzity Tomáše Bati Zuzana Dohnalová.