Od počátku nového tisíciletí až do roku 2006 se podle údajů Českého statistického úřadu rodilo na Valašsku mezi třinácti a čtrnácti sty dětmi. Až od roku 2007 přibylo porodníkům práce. Museli ročně odrodit o sto šedesát až dvě stě dětí více než dříve. Ukazatel přirozeného přírůstku se také poprvé v minulých třech letech pohyboval na Valašsku v kladných číslech.

Například v porodnici a na novorozeneckém oddělení ve Valašském Meziříčí zvládnou lékaři a sestry kolem tisíce porodů ročně. Letos už se zde do uplynulé středy narodilo celkem pět set dvacet tři dětí. „Děvčat bylo méně, dvě stě čtyřicet čtyři. Chlapců se narodilo dvě stě sedmdesát devět,“ upřesnil počty novorozenců mluvčí valašskomeziříčské nemocnice Tomáš Želazko.

Podle jeho slov to oproti předcházejícím dvěma letům představuje přece jen mírně klesající tendenci. Nicméně letošní rok ještě neskončil.

Ve Vsetínské nemocnici se prozatím, co do počtu porodů, pohybují na úrovni loňského roku. Nyní, na konci července, evidují zdejší lékaři tři sta šedesát jedna porodů. Vloni ve stejném období jich bylo o osm více.

To ovšem podle mluvčí nemocnice Lenky Plačkové v podstatě nic neznamená. V lednu letošního roku totiž byla vsetínská porodnice bezmála dva týdny mimo provoz kvůli modernizaci. „Rozdíl, způsobený tímto výpadkem, je již v současné době srovnán. Jen v červenci totiž ve Vsetíně rodila už šedesátka maminek,“ uvedla Plačková.

Zmiňovaná modernizace navíc přinesla výrazné zlepšení podmínek a zázemí pro rodičky i zdravotnický personál. Maminky si změny pochvalují. „Rodila jsem ve Vsetíně před třemi roky a musím uznat, že je vidět velké zlepšení. Nové polohovací postýlky pro miminka, nové přebalovací pulty, nové postele. Sestřičky jsou moc šikovné,“ pochválila nedávno Lenka Bartlová, která ve Vsetíně porodila syna Tomáše.

Peníze na modernizaci zdravotníci získali prostřednictvím veřejné sbírky, kterou pro nemocnici zorganizovalo Rodinné a mateřské centrum Vsetín. Lidé darovali bezmála dvě stě padesát tisíc korun. Dalšími prostředky přispěli také sponzoři,

Město Vsetín či Zlínský kraj. Sedmnáct moderních dětských postýlek je na oddělení k dispozici již od prosince, zakoupil je Nadační fond Kapka naděje.

V souvislosti s porodností se často zmiňují také možnosti porodů v domácím prostředí. Mluvčí obou valašských nemocnic se ale shodují, že tuto možnost ani jedno zařízení příliš nepodporuje. „Do naší nemocnice bývají převezeny k ošetření maminky, které porodily doma, protože porod postupoval tak rychle, že nebyl čas vézt rodičku do nemocnice,“ poukázala na jediné případy Lenka Plačková.

Také podle Tomáše Želazka už alternativní porody doma nemají takovou popularitu. Maminkám jde podle něj spíše o zdraví dítěte, obávají se poporodních komplikací u miminka a také u rodičky.

Volba přivést potomka na svět mimo zázemí nemocnice má navíc ještě jedno úskalí. Zdravotní pojišťovny porodním asistentkám, které by u porodu rozhodně chybět neměly, tuto činnost neproplácejí. Porod doma proto může vyjít velmi draho. Podle mluvčího největší české zdravotní pojišťovny VZP se tyto instituce v otázce domácích porodů řídí právními podklady a nařízeními. „Pokud odborníci rozhodnou, že se mají domácí porody stát péčí hrazenou, tak se tím budeme samozřejmě řídit. Zatím ale legislativní normy úhradu této péče neumožňují,“ vysvětlil Rod.