Rekord nepadl

„Nejvyšší hodnoty zaznamenala naše meteorologická stanice šestadvacátého srpna,“ uvedl pracovník vsetínské hvězdárny Pavel Svozil. Teplota tehdy dosáhla na 33,3 stupně Celsia. „Jednotlivé dny podchyceny nemáme. Letošní hodnoty můžeme ale zařadit lehce nad průměr,“ dodal Svozil.

Slunečné počasí v závěru léta a začátkem podzimu ovšem prodloužilo sezonu majitelům výletních restaurací a motorestů, kteří měli možnost své hosty osvěžit na oblíbených zahrádkách.

„S návštěvností jsme vážně spokojení. Červenec byl takový průměr, ale když se udělalo hezky, tak jsme měli stále plno,“ shrnul majitel koliby Pod Horú na Dolní Bečvě Jaroslav Hrbáček.

Vydařené počasí si nakonec pochvalovali také samotní obyvatelé Valašska. „Letos se počasí opravdu vydařilo. Já se divím lidem, kteří chodí do práce, že si nevzali dovolenou. Když svítí sluníčko, je lepší si ho užívat, než být zavřený v práci,“ svěřoval se například Otakar Švec ze Vsetína.

Spousta Valachů vyrážela na túry do hor. Ti starší využili zářijového slunce k osvěžujícím procházkám. „Ale to tak ráno, nebo brzo dopoledne. To bylo ještě příjemně, pak už ten hic byl veliký,“ zavzpomínal důchodce Jaroslav Urubek ze Vsetína.

Na koupání přišlo léto příliš pozdě

Horké letní dny ovšem přišly příliš pozdě pro majitele venkovních koupališť. „Za dvanáct let co se starám o koupaliště, byl tento rok na návštěvnost nejslabší,“ postěžoval si provozovatel koupaliště v Mikulůvce Karel Mikuš.

Propršelo totiž hlavní sezonu, tedy v červenci a začátkem srpna. „Ke konci srpna se počasí sice zlepšilo, ale to lidé přijížděli z dovolených a tak raději odpočívali doma,“ dodal Mikuš.

V pátek bude zima

Podle meteorologů vydrží babí léto ještě minimálně dva dny. Teploty se budou stále pohybovat lehce nad dvaceti stupni. „V pátek už ale očekáváme oblačno až zataženo. Místy se budou vyskytovat přeháňky, s tím souvisí také ochlazení,“ uvedl Peter Hruška z Českého hydrometeorologického ústavu.