„Některé ženy byly doma vystaveny psychickému nátlaku nebo násilí. Snažíme se jim s krizovou situací pomoci,“ prozradila sociální pracovnice ze vsetínského Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Johana De La Hozová.

V azylovém domě ve Vsetíně mohou ženy zůstat šest a půl měsíce. Ročně jich v něm najde útočiště kolem třiceti.Některé napadené ženy řeší ale situaci obráceně. Místo, aby odešli, nechají agresivního muže z domácnosti vykázat.

Policisté na Valašsku však v letošním roce zaznamenali pouze jeden takový případ. „Na Rožnovsku policisté ze společného domova manželů vykázali jednašedesátiletý muže,“ prozradila mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Svou manželku muž psychicky týral. Opakovaně ji vyhrožoval ublížením na zdraví a častoval ji vulgárními výrazy. „Počet vykázání oproti minulého roku klesl. Loni bylo podobných případů touto dobou pět a za celý rok deset,“ prozradila Brousilová.

Kromě fyzického násilí byli oběti vystaveny i výhrůžkám.Agresoři jim hrozili zabitím, podřezáním nebo zabitím motorovou pilou.„Výjimkou není ani zamykání v místnosti nebo ničení vybavení domácnosti,“ dodala policejní mluvčí.Téměř všechny případy byly označeny jako trestné činy. Mnohdy jim přihlížely i děti.

Případy domácího násilí hlásí policisté také pracovníkům zlínského intervenčního centra, kteří nabízejí obětem pomoc.„Největší zájem je o sociálně právní poradenství,“ prozradila vedoucí centra Jarmila Hasoňová, která je přesvědčena, že vykázání případného agresora obětem v mnohém pomůže.

Napadená žena má tak možnost se během doby, kdy je útočník mimo domov rozmyslet, jak bude vzniklou situaci řešit.„Předtím, než se to zavedlo, musela například oběť utíkat s dětmi do noci, zatímco násilník se těšil pohodlí,“ upozornila vedoucí centra.

Agresor může být z místa svého bydliště vykázán na deset dnů, někdy na měsíc a v některých případech dokonce až na rok.Jak vedoucí zlínské poradny na pomoc obětem domácího násilí dodává, původcem útoků nebývá jen muž.

„Setkáváme se i s tím, že družka napadne svého druha, děti zbijí rodiče či obráceně. Nebo se například lidé v důchodovém věku napadají navzájem,“ uvedla některé z případů Hasoňová.

Pracovníci centra se setkávají také s případy, kdy se vykázaný útočník do domu zase ještě ve lhůtě vykázání vrátí. V takovém případě mu hrozí obvinění z maření úředního výkonu.