Každoroční dražba se letos vzhledem k aktuálně platným protiepidemickým opatřením uskuteční netradičně online od 13. do 19. listopadu. Rovněž získané peníze poslouží letos neobvyklému účelu – dostanou je pečovatelky Diakonie Vsetín, které se v současné nelehké době starají o seniory. Mediálním partnerem Dobročinná aukce Domov je už tradičně Valašský deník.

Vstup do virtuální aukční síně umožní Diakonie Vsetín na svých webových stránkách v pátek 13. listopadu. Zájemci o prohlídku dražených děl musí pouze zadat adresu www.diakonievsetin.cz a využít zobrazený odkaz.

Dražitelé mohou vybírat z více než dvaceti položek. Na své si přijdou ctitelé umění, užitné tvorby, milovníci vína a slivovice, ale také fanoušci regionálních kapel Mňága a Žďorp z Valašského Meziříčí a Fleret z Vizovic.

„Moc nás potěšila okamžitá pozitivní reakce frontmanů těchto kapel. Zdeněk Hrachový z Fleretu nás překvapil darem své ručně vyřezávané fujary, která ho provázela řadou písniček a alb vydaných kapelou. Petr Fiala, zpěvák a kytarista skupiny Mňága a Žďorp, zase výběrem prvních dvou vinylových desek, které posílá do aukce i s podpisy všech členů kapely,“ přiblížila Jana Najtová z Diakonie Vsetín.

Dalším zajímavým předmětem v aukční nabídce je akvarel Volačo od Františka Segrada nebo ručně vyráběná sada sklenic Spirale z Glass atelieru Morava.

Aukční novinkou se stane výběr z hroznů Kristian od vinaře Stanislava Mádla. Víno vzniklo na počest narození jeho prvního vnuka a vyvolávací cena odráží vnukovu porodní váhu.

Mezi tradiční a oblíbené položky dobročinné dražby patří slivovice Pavla Čaníka. „Na své si však přijdou také milovníci ručně vyráběných užitných předmětů. Ať z dílny žen z patchwork klubu nebo klientů Diakonie Vsetín. Ti mimo jiné do aukce připravili výrobky nazvané Vůně bylin, Dýňová mňamka nebo ozdobný vánoční věnec,“ doplnila Jana Najtová.

Ředitele pořádající Diakonie Vsetín Dana Žárského potěšilo, že ani nynější epidemiologická situace nezastavila konání dvanáctého ročníku dobročinné aukce.

„Naopak vnímáme, že její uspořádání je právě v těchto náročných dnech důležité a symbolické. Během covidu si uvědomujeme, nakolik je zdravotní i sociální péče o ty nejohroženější, o seniory, kteří se bez pomoci druhých neobejdou, významná. Proto je výtěžek letošní aukce určen našim pečovatelkám, které v době jarní i nynější koronakrize pracují a pečují o seniory srdcem,“ zdůraznil Dan Žárský.

Také starosta Vsetína Jiří Růžička, který nad dobročinnou aukcí převzal záštitu, je rád, že se jedenáctiletá tradice letos nepřeruší.

„I když doba je taková, jaká je, pořadatelé našli způsob, jak pokračovat. Těší mě i záměr, jakým hodlají získané peníze využít. To je také jeden z důvodů, proč jsem záštitu nad aukcí přijal a rovněž důvod, abych se do dražby sám aktivně zapojil,“ řekl Deníku Jiří Růžička.