Zjednodušení stavebního zákona by ve Zlínskím kraji uvítalo téměř 90 procent respondentů. Našli se však i zastánci zákona současně platného.

Například Zuzana Lapčíková, hudebnice a učitelka ze Zlínska ve své odpovědi pro Deník uvedla: „Považuji za správné, aby lidé dodržovali pravidla, chtějí-li zaplňovat prostor hmotou."

Naproti tomu ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec namítl: „Stávající stav, kdy stavebník mnoho měsíců získává desítky povolení a potvrzení, aby mohl začít stavět a přitom to může být blokováno či zdržováno je jednoznačně špatný."

Vedoucí projekce ze stavební firmy PURLIVE ze Zlína Aleš Kráčalík ze svých rozsáhlých zkušeností uvedl: „Stavební zákon a podklady potřebné pro vyřízení stavebního povolení jsou dle mého až zbytečně moc obsáhlé a naprostý laik není schopen všechny tyto věci obsáhnout. Za mou desetiletou praxi s vyřizováním stavebních povolení potřebných dokladů pro vydání stavebního povolení přibývá a to samozřejmě prodlužuje její samotné povolení. Proto jakékoliv urychlení a zjednodušení vnímám velice kladně." (mai)

Aktivisté často neúměrně prodlužují zahájení staveb

Valašsko – Stavební zákon by měl být jednodušší. Zejména co se týče získávání potřebných povolení například při stavbě rodinných domů. Naopak zachovaná by měla zůstat ochrana přírody či památek, nesmí se však zneužívat.

Tak by se daly ve stručnosti shrnout názory deseti oslovených respondentů Auditu Deníku na Valašsku na současnou podobu stavebního zákona. Většina se shodla na tom, že by měl být jednodušší, než je nyní.

„Rozhodně by měl být jednodušší, jednoznačnější. Stavební řízení by mělo být jednodušší a hlavně rychlejší. Měla by zde být určitá míra flexibility," míní například vedoucí občanské poradny Soňa Zelíková.

Co se týče občanských aktivistů, kteří připomínkují některé přípravy staveb nebo dokonce stavby z různých důvodů blokují, jejich vliv podle oslovených respondentů zcela omezit nelze.

„K velkým stavbám by měli mít možnost vyjádřit se všichni, koho se to týká," je přesvědčený vsetínský hudebník a textař Dušan Trličík.
Moc aktivistů by však neměla být neomezená.

„Občanští aktivisté jako neodborná veřejnost často komplikují a ztěžují průběh povolování staveb a neúměrně časově zpožďují jejich zahájení," poukázal jednatel Spolku pro zachování valašských tradic Milan Mareček.

Podle zdravotní sestry Petry Proksové by se mělo vždy přihlížet, ke konkrétní situaci a stavbě.

„Ochrana přírody či památek by měla být zachována, ale nelze souhlasit s některými aktivisty, kteří například brání stavbě cest," řekla.

Stížnosti by měli úředníci řešit co nejrychleji

Slovácko – Křeček, motýli a jiní živočichové blokují na Slovácku dopravní stavby. Především dálnici, která by pomohla dopravě v souměstí Staré Město – Uherské Hradiště – Kunovice. Region by se tak konečně připojil do republikové mapy rychlostních silnic. A právě v tomto případě jde o různé iniciativy a aktivisty

Osobnosti Slovácka se sice shodly na tom, že by stavební zákon měl být co nejjednodušší, ale ne všichni vidí problém v aktivistech, spíše naopak. Mnozí upozorňují na úřednický aparát, popřípadě na neschopnost osob, které hrají v projektech klíčovou roli.

„Zákon by měl být co nejjednodušší, musí však obsahovat jasná pravidla. Potenciální stížnosti proti stavbám jsou naprosto legitimní, ale musí být řešeny rychle, tak či onak," zmínil mnohdy dlouhotrvající schvalovací procesy ředitel uherskohradišťské základní školy UNESCO Jan Vorba.

Zapravdu mu v některých věcech dal i spisovatel a publicista Jiří Jilík, podle kterého stavbám nebrán stížnosti, ale neschopnost úředníků, kteří se s nimi nedokáží vypořádat.

Proti bránění činnosti aktivistů je ředitel Slováckého divadla v Uherském Hradišti Michal Zetel. „Zjednodušení čehokoli je v tomto státě potřeba. Ale rozhodně nesmí dojít k omezení práv občanských aktivit stran stavebních řízení. Za žádnou cenu," zdůraznil šéf uherskohradišťské scény. (bm)

Ekologie zahrnuje i člověka, stížnosti ale mohou mít důvod, míní panelisté z Kroměřížska

Kroměřížsko – Region, který má s oddalováním například dopravních staveb velmi palčivou zkušenost: na Kroměřížsku už roky vázne výstavba rychlostní silnice z Hulína do Fryštáku a dál na Slovensko, která navíc měla pomoci holešovské průmyslové zóně.

Není proto divu, že panelisté Deníku si v otázce zjednodušení stavebního zákona (právě s ohledem na stížnosti aktivistů) často neberou servítky.

„Doporučuji takzvaným ekologům bránícím stavbě dálnic a obchvatů nastěhovat se do blízkosti současných dopravních tahů. Ekologie přece zahrnuje i člověka," poznamenává třeba ředitel Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži Jan Košárek.

A podobně laděnou odpověd nabízí také šéf kroměřížských městských sportovních zařízení Karel Holík.

„Jsem přesvědčen, že někdy i brouk musí ustoupit pokroku a racionálnímu myšlení," míní.

I tento problém má ovšem dvě strany, jak připomíná třeba bývalá kroměřížská starostka.

„Stavební zákon by měl být co nejjednodušší. Je ale třeba posuzovat důvod stížností. Pokud jsou opodstatněné, má se jimi občanská společnost zabývat," upozorňuje Daniela Hebnarová.

A kastelán kroměřížského zámku Martin Krčma dodává, že stavební zákon by měl být jednodušší hlavně směrem k občanovi. „Občanská společnost pak ale stojí na svobodném vyjádření protestu a vážení různorodých veřejných zájmů," uzavírá.

INDEX DENÍKU
Zákon by měl být co nejjednodušší. To si myslí 88 procent panelistů ze Zlínského kraje

Měl by být stavební zákon co nejjednodušší?

Odpovědi panelistů z Valašska

Soňa Zelíková, 46 let, Vsetín, vedoucí občanské poradny
ANO. Rozhodně by měl být jednodušší, jednoznačnější. Stavební řízení by mělo být jednodušší a hlavně rychlejší. Měla by zde být určitá míra flexibility. 

Milan Mareček, 60 let, jednatel Spolku pro zachování Valašských tradic
ANO. Občanští aktivisté jako neodborná veřejnost často komplikují a ztěžují průběh povolování staveb a neúměrně časově zpožďují zahájení staveb.

Helena Gajdušková, 59 let, Vsetín, ředitelka Masarykovy veřejné knihovny
Nemyslím si, že by to vyřešil nějaký jednoduchý stavební zákon. Aktivisté si budou stěžovat vždycky – někdy také oprávněně. Spíš mi chybí platforma, na které by se spory řešily – schopnost obou stran více vyjednávat. 

Petra Dvořáková, 35 let, Zlín, ředitelka Domu kultury Vsetín
Ano. Já osobně nemám se stavbou zatím zkušenosti, ale z vyprávění známých vím, že vyběhání všech potřebných povolení je malý zázrak. Už tak je toho papírování při stavbě domu hodně, každé zjednodušení a eliminace stížností občanských aktivistů je pouze ku prospěchu věci. 

Dušan Trličík, 53 let, Vsetín, hudebník, skladatel, textař
NE - k velkým stavbám by se měli mít možnost vyjádřit všichni, koho se to týká

Milan Orálek, 63 let, jednatel Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí
ANO I NE – U nás žádný nový zákon nikdy není jednodušší – můžete si už v otázce dovolit špinit apriori ekologické aktivisty? Oni na rozdíl od investorů porušovali zákony a ničili životní prostředí?

Dan Žárský, 56 let, ředitel Diakonie ČCE – středisko Vsetín
Ano/Ne. Je velmi obtížné, tak komplexní zákon vyladit s realitou složení stěžovatelů, z nichž jedni objektivně pouze prudí a jiní chrání důležité hodnoty. 

Jiří Polášek, 51 let, duchovní správce farnosti Zašová
Ano. A to nejenom stavební. Nejde jen o stížnosti aktivistů. Vesměs jsem pro zjednodušení legislativy a ne pro nárůst byrokracie a papírování.

Petra Proksová, 39 let, zdravotní sestra Nemocnice Vsetín
Záleží na situaci a stavbě, ochrana přírody, památek a některých míst by měla být zachována, ale stejně tak nelze souhlasit s některými aktivisty, kteří například brání stavbě cest apod.

Eva Žůrková, 60 let, ředitelka Dětského domova a Základní školy Liptál
ANO. Určitě ano.

SEZNAM VŠECH osobností ze Zlínského kraje účastnících se auditu Deníku najdete ZDE