Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem - podporou vlády výrobcům a prodejcům domácích potravin.

„Ze strany státu není dostatečná podpora," říká například ředitelka Agrární komory Zlín Jana Brázdilová.

Milan Kladníček, ředitel Městské policie Zlín, hodnotí snahu vlády kladně: „Pomohl zákon o významné tržní síle. České výrobky je třeba dále více propagovat a podporovat české zemědělství."

Bioprodukty se lépe prodávají v malých obchodech

Zlínsko – Některé supermarkety se snaží vyvolat dojem, že se zaměřují na domácí, čerstvé, poctivé potraviny. Mnohé obchody mají regály vyhrazené pro bio produkty nebo pro produkty z místních farem. Farmáři jsou ale obvykle z chování supermarketů zoufalí.

Stává se, že pokud chtějí nabízet své zboží v supermarketech, musejí jít s cenou dokonce pod výrobní náklady. Jogurt, který vyprodukují za deset korun, pak obchodníci prodávají třeba za devět. Navíc musejí podepsat s obchodními řetězci smlouvy s razantními sankcemi při nedodržení podmínek. To může být pro malé farmáře likvidační.

„Líbilo by se nám vidět naše výrobky v regálech velkých obchodů, ale bližší jsou nám malé prodejny, které nás nenutí srážet cenu," vysvětlil Stanislav Šindler z Ekofarmy Javorník.

„Je dobré, když nás prodavači znají, vědí, co nabízíme a pro své zákazníky mají výrobky s příběhem," popsal. Ekofarma Javorník nabízí bio maso, mléčné jogurty i pečivo ve své vlastní prodejně a rozváží potraviny do celé republiky.

„Kdo nakupuje v místním obchůdku ví, co nakupuje. Může se k nám i přijet podívat, jak vyrábíme povidla," doporučil David Ryšavý z firmy Eko sady Komňa. Na rozdíl od povidel, které jsou zabalené, je problém s cukrářskými výrobky.

„Peču zdravé pochoutky a ráda bych je prodávala v obchodech, ale musely by být zabalené, označené výživovými hodnotami, alergeny a mít hygienické osvědčení. To je pro mne příliš komplikované," uvedla Michaela Tokarčíková ze Slavičína.

Podpora domácích potravin vázne, míní osobnosti z Kroměřížska

Kroměřížsko – Udělal toho stávající český kabinet dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin? Pokud jde o osobnosti z Kroměřížska oslovené Deníkem do pravidelné rubriky Panel Deníku, tentokrát se většina z nich shodne, že odpověď zní NE.

Třeba podle ředitelky Knihovny Kroměřížska Šárky Kašpárkové se to nejlépe pozná v obchodech.

„Já nakupuji základní potraviny domácí výroby, dávám přednost místním výrobcům. Ale kupte si například české ryby. To už je problém, čerstvé nejsou a zmražené jsou plné vody. A hlavně, české potraviny také nezvýhodňují jejich ceny," říká.

Takříkajíc přímo z první ruky může podporu regionálních zemědělců hodnotit Jan Hašek, který je šéfem kroměřížské Agrární komory a zároveň také vede Agrodružstvo v Postoupkách. A příliš lichotivé vyjádření pro současný český kabinet bohužel nemá.

„Jsme dovozový stát na základní potraviny. Například každé druhé prase, které sníme, pochází z dovozu," upozorňuje.

Podle ředitele kroměřížského Arcibiskupského gymnázia Jana Košárka je problémem také složitá legislativa a přehnané hygienické požadavky na české, potažmo moravské výrobce potravin.

Šéf Muzea Kroměřížska Jiří Stránský zase upozorňuje na to, že domácí výrobci těžko mohou být konkurence schopní, pokud vyrábějí ziskově jen za podpory dotací.

„A také dokud budou lidé kupovat podle ceny a ne podle kvality," dodává.

Předchozí kroměřížská starostka Daniela Hebnarová, která nyní působí jako ředitelka tamního Domu kultury, také soudí, že podpora vlády tuzemským výrobcům není dostatečná.

„Byť ministr zemědělství se české potraviny podporovat snaží, jejich celková kvalita zaostává za evropským průměrem. To asi ostatně tuší i každý český spotřebitel," uzavírá Daniela Hebnarová. (hed)

Vláda nepodporuje prodej domácích potravin, shodli se osobnosti Slovácka

Slovácko – Udělal toho současný český kabinet dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin? Oslovené osobnosti ze Slovácka se shodli na záporné odpovědi, jen někteří váhají s tím, že by to vždy mohlo být lepší. Podle místostarosty Buchlovic a fotografa Bořka Žižlavského se stačí podívat na nabídku obchodů.

„Podívejte se do obchodů s potravinami na výrobce jednotlivého zboží. Je mně z toho smutno, co všechno nejsme schopni vypěstovat," povzdechl si známý fotograf a autor knih. Podobně negativní názor má i ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti Radovan Jančář.

„Celkově je podle mého názoru špatně nastavena dotační politika pro zemědělce, měli bychom si vzít příklad z Polska," doporučil ředitel hradišťské knihovny.

S osobnostmi regionu ale příliš nesouhlasí ředitel jednoho z největších zemědělských družstev v regionu - Ostrožska Ladislav Zelený. Podle jeho zkušeností stát podporuje domácí producenty čím dál víc.

„Dlouhodobějším problém bude spíše to, aby naše potraviny vytěsnily ty dovozové. Na našem trhu totiž není místo. Je obsazené zahraničními produkty," nechal se slyšet Ladislav Zelený.

Zvýšený zájem vidí ředitel Ostrožska v poptávce po regionálních, domácích produktech. „Rok od roku je o ně větší zájem, sledujeme to u nás už nějakou dobu," doplnila svá slova Ladislav Zelený.

Názorům osobností se lehce vymyká sice záporné stanovisko Michala Zetela, přesto s jedním ale.
„Nevím, proč by měla vláda podporovat prodej domácích potravin. Evropský trh by měl být zcela otevřený," má jasno ředitel slováckého divadla s tím, že si každý může koupit potraviny, odkud chce. (bm)

Podpora od státu? Je to spíše naopak, zní z Valašska

Valašsko – Podporuje stát dostatečně výrobu a prodej domácích potravin? Podle osobností a producentů z Valašska oslovených naší redakcí do pravidelné rubriky Panel Deníku tomu tak není.

Spíše je to naopak.

„Vláda mi při vaření piva neuvěřitelně pomáhá. Zejména nastavením výše pojištění zaměstnanců a pak zavedením EET. V současné době navíc může na výrobu našeho piva dohlížet až osmnáct kontrolních orgánů, cítím se velmi podpořen," říká s ironií v hlase provozovatel Karlovského minipivovaru Lubor Gášek.

Podle něj je další „velký cirkus" označování určitých výrobků jako oficiální regionální potravina.

„Na těchto značkách jenom vydělává pár vyvolených. Lidi na značky kašlou, zajímá je chuť a cena. Naše pivo je dražší, ale ti, co si ho dají, za kvalitu zaplatí," vysvětlil Lubor Gášek.

Doplnil, že v hospodě, kterou provozuje, se objevili noví hosté, kteří chodí právě kvůli tomu, že zde vaří vlastní pivo.

Kriticky se k roli státu v podpoře domácích výrobců staví také Soňa Zelíková, vedoucí občanské poradny.

„Domnívám se, že se vláda soustředila spíše na masivní mediální propagaci. Přímá podpora regionálních výrobců, prodejců regionálních výrobků by byla vhodnější," míní Soňa Zelíková.
Podle jednatele Spolku pro zachování valašských tradic Milana Marečka vláda nedokázala dostatečně ochránit české zemědělce.

„Dopustila dovoz levnějších nekvalitních potravin ze zahraničí a deformovala tak domácí konkurenční prostředí," je přesvědčený Mareček.

Souzní s ním ředitelka Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně Helena Gajdušková.

„V řetězcích je místních potravin málo. Je škoda, že jsou tam zejména nekvalitní potraviny z Polska. Měli bychom si svůj trh a své zdraví hlídat lépe," říká.

Udělala vláda dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin?

Odpovědi panelistů z Valašska

INDEX Zlínského kraje
15%
O tom, že vláda udělala dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin je přesvědčena menšina panelistů Deníku ze Zlínského kraje 

Soňa Zelíková, 46 let, Vsetín, vedoucí občanské poradny
NE. Domnívám se, že se soustředila spíše na masivní mediální propagaci. Přímá podpora regionálních výrobců, prodejců regionálních výrobků by byla vhodnější.

Milan Mareček, 60 let, jednatel Spolku pro zachování Valašských tradic
NE. Vláda nedokázala ochránit české zemědělce, dopustila dovoz levnějších nekvalitních potravin ze zahraničí a deformovala tak domácí konkurenční prostředí.

Helena Gajdušková, 59 let, Vsetín, ředitelka Masarykovy veřejné knihovny
NE. V řetězcích je místních potravin málo, je škoda, že jsou tam zejména nekvalitní potraviny z Polska. Měli bychom si svůj trh a své zdraví hlídat lépe.

Petra Dvořáková, 35 let, Zlín, ředitelka Domu kultury Vsetín
NE. Mám spíš pocit, že evropská politika domácí nebo krajové speciality spíše brzdí. Občas zaregistruju třeba mléčné výrobky z nějaké nové farmy. Ale spousta nařízení a přísných, někdy až zbytečných, norem a předpisů rozvoj a distribuci takových výrobků brzdí.

Dušan Trličík, 53 let, Vsetín, hudebník, skladatel, textař
NE. Stále se objevují v prodeji potraviny z dovozu výhodněji.

Milan Orálek, 63 let, jednatel Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí
NE. Myslíte takové podvodné podpory, jako reklamní kampaň za české ryby za 50 miliónů?

Dan Žárský, 56 let, ředitel Diakonie ČCE – středisko Vsetín
Neumím posoudit.

Jiří Polášek, 51 let, duchovní správce farnosti Zašová
Na tuto otázku neznám odpověď. Nemám k tomu relevantní údaje.

Petra Proksová, 39 let, zdravotní sestra Nemocnice Vsetín
NE. Stále převládá dovoz potravin ze zahraničí (ovoce zelenin) na úkor vlastní produkce.

Eva Žůrková, 60 let, ředitelka Dětského domova a Základní školy Liptál
Poslední vláda nemůže během chvilky napravit stav, který u nás probíhá už několik desetiletí, kdy nekvalitní potraviny ze zahraničí nabízejí za mnohem nižší ceny obchodní řetězce, a kvalitní domácí potraviny nemohou těmto cenám konkurovat. Vláda by měla více chránit a dotovat domácí výrobce tak, aby si jejich výrobky našly u nás více odběratelů.

SEZNAM VŠECH osobností ze Zlínského kraje účastnících se auditu Deníku najdete ZDE