INDEX DENÍKU
44% 
Podle 44 % panelistů Deníku ze Zlínského kraje se po zrušení poplatků u lékaře pacientům ulevilo.

Podle zlínského lékaře Vladimíra Řiháka přijde doba, kdy si občané budou muset zvolit, zda chtějí drahou, nákladnou léčbu, zachraňující životy pro všechny potřebné, nebo neplatit pár korun příplatek v nemocnici, který povede k redukci počtu hospitalizací.

„Nyní je pobyt v nemocnicích těžce zneužíván,“ říká lékař.

Třicet korun u lékaře a dalších 30 Kč za recept v lékárně, to byla praxe od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zavedl zdravotnické poplatky. Na podzim roku 2014 však vláda odhlasovalo jejich zrušení. V roce 2015 tedy skončily a vláda ponechala jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.

Názory na poplatky se různí.

„Pacientům se spíš uleví, když jim doktor pomůže,“ říká herec Luděk Randár.

Ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec si myslí, že víceméně každý pacient by se měl na výkonu lékaře podílet. Ke zrušení poplatků vzniklo i několik průzkumů. Jeden z nich dělala společnost Median.

„Čím vzdělanější odpovídající, tím méně by všechny poplatky zrušil. Může to souviset i s tím, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší je příjem. Tam už ti lidé nejsou tak citliví na peníze,“ okomentovala Blanka Vančurová, která průzkum zpracovala. (hed) 

Za jídlo by se v nemocnicích platit mělo, říká hradišťský místostarosta

Slovácko – Třicet korun u lékaře a dalších 30 Kč za recept v lékárně, to byla praxe od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zavedl zdravotnické poplatky.

Na podzim roku 2014 však vláda odhlasovalo jejich zrušení. V roce 2015 tedy končí a vláda nechává jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.

Rozhodnutí vlády tehdy lidé vesměs vítali. Pacientům se ulevilo i podle místostarosty Uherského Hradiště Iva Frolce. „Poplatky nebyly systémově správné a zatěžovaly sociálně slabé občany," podotkl místostarosta. Dodal však jedno ale.

„Na druhé straně poplatek za stravu v nemocnici je na místě a měl být zachován. Doma si jídlo každý z nás také platí," nechal se slyšet Ivo Frolec.

S jeho odpověďmi ne zcela souhlasí ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Dívá se totiž na celou otázku z jiného hlediska.

„Pacientům se uleví, až se uzdraví, nikoli když se budou donekonečna léčit, rozuměj potlačovat, následky nikoli příčiny. S poplatky či bez nich. Chování ke svému vlastnímu zdraví je u nás naprosto katastrofální," myslí si Michal Zetel.

Ke zrušení poplatků vzniklo i několik průzkumů. Jeden z nich dělala společnost Median.

„Čím vzdělanější odpovídající, tím méně by všechny poplatky zrušil. Může to souviset i s tím, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší je příjem. Tam už ti lidé nejsou tak citliví na peníze," okomentovala výsledky ankety Blanka Vančurová, která průzkum zpracovala. (bm)

Poplatek za pobyt v nemocnici měl smysl, doma lidé také platí

Valašsko – Třicet korun u lékaře a dalších 30 Kč za recept v lékárně, to byla praxe od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zavedl zdravotnické poplatky.

Na podzim roku 2014 však vláda odhlasovalo jejich zrušení, včetně stokorunového poplatku za pobyt v nemocnicích. Vláda ponechala jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.

Podle většiny osobností, které Deník v regionu oslovil, zrušení poplatků pacientům ulevilo. Několikrát ale zazněl názor, že alespoň platba za pobyt v nemocnici smysl měla.

„Pacientům se určitě ulevilo, ale měli by si uvědomit, že nemocnice nejsou hotelem a sto korun denně by stejně tak vydali doma na elektřinu, vodu, jídlo a provoz domácnosti. Nemocnicím tyto poplatky citelně chybí," říká například zdravotní sestra Petra Proksová ze Vsetína.

Stejný názor zastává ředitel vsetínského střediska Diakonie ČCE Dan Žárský. I on by stovku za pobyt v nemocnici zanechal.

„Určitě by navíc bylo možno zastropovat výdaje pacienta obdobně jako u léků," dodává Žárský.

Podle vedoucí vsetínské občanské poradny Soni Zelíkové ale byly poplatky za pobyt velkým strašákem především pro chronicky nemocné.

„Lidé odkládali léčbu z finančních důvodů. Také vymáhání neuhrazených poplatků vedlo k dalšímu zadlužování lidí. Třicet korun neuhrazený poplatek a k tomu náklady advokátní kanceláře sedm tisíc jsou vysokou cenou za opomenutí," upozornila Zelíková.

„Problémem zdravotnictví je korupce a reforma"

Kroměřížsko – Někteří pacienti nechtěli navštívit lékaře v nutných případech, protože se báli, aby neohrozili rodinný rozpočet, upozorňuje Michaela Mikulenková, Žena regionu 2016. Po zrušení zdravotnických poplatků se podle ní pacientům jednoznačně ulevilo.

Kastelán zámku v Kroměříži Martin Krčma si to naopak nemyslí. Kromě něj další čtyři osobnosti z Kroměřížska, které Deník oslovil. V globálu se ale názory na poplatky různí.

Třicet korun u lékaře a dalších 30 Kč za recept v lékárně, to byla praxe od roku 2008, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zavedl zdravotnické poplatky. Na podzim roku 2014 však vláda odhlasovalo jejich zrušení. V roce 2015 tedy skončily a vláda ponechala jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.

„Podle mě šlo o zanedbatelné částky. Myslím, ale že pacienti si nemusí ulevovat, i přes problémy máme jedno z nejlepších zdravotnictví z bývalých východních zemí. Problémem zdravotnictví je korupce převážně v komunální politice, pak chybějící reforma," je přesvědčený Martin Gazda, iniciátor projektu Malé Mimi, které umožňuje v krajské nemocnici péči o předčasně narozené děti. Ke zrušení poplatků vzniklo i několik průzkumů. Jeden z nich dělala společnost Median.

„Čím vzdělanější odpovídající, tím méně by všechny poplatky zrušil. Může to souviset i s tím, že čím vyšší vzdělání, tím vyšší je příjem. Tam už ti lidé nejsou tak citliví na peníze," okomentovala výsledky ankety Blanka Vančurová, která průzkum zpracovala. (hed)

Odpovědi panelistů z Valašska

Ulevilo se pacientům po zrušení zdravotnických poplatků?

Soňa Zelíková, 46 let, Vsetín, vedoucí občanské poradny
ANO. Především pro chronicky nemocné byl poplatek za pobyt v nemocnici (i psychiatrická léčebna) velkým strašákem. Lidé odkládali léčbu z finančních důvodů. Také vymáhání neuhrazených poplatků vedlo k dalšímu zadlužování lidí. (30,- neuhrazený poplatek + náklady advokátní kanceláře 7.000,-) jsou vysokou cenou za opomenutí.

Milan Mareček, 60 let, jednatel Spolku pro zachování Valašských tradic
ANO i NE. Ulevilo se rodinám s dětmi a starším pacientům. Neulevilo se běžným pacientům, začaly se znovu plnit ordinace pacienty s nicotnými problémy.

Helena Gajdušková, 59 let, Vsetín, ředitelka Masarykovy veřejné knihovny
Asi ano, ale když už se poplatky zavedly, měly už zůstat.

Petra Dvořáková, 35 let, Zlín, ředitelka Domu kultury Vsetín
ANO i NE. Pochopitelně člověk nerad cokoliv navíc platí, a navíc za to, co měl vždy zdarma. Na druhou stranu poplatek trochu eliminoval ty věčně-nemocné, kteří si chodili k lékaři posedět a popovídat. Byly to peníze, které navýšily státní rozpočet a mohly se do zdravotnictví vrátit zpět třeba ve mzdách pro lékařský personál.

Dušan Trličík, 53 let, Vsetín, hudebník, skladatel, textař
ANO - poplatky ve skutečnosti nic neregulovaly.

Milan Orálek, 63 let, jednatel Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí
NE – Zaplnily se čekárny.

Dan Žárský, 56 let, ředitel Diakonie ČCE – středisko Vsetín
NE. Doma také platím za snídani, oběd i večeři či teplo, elektriku, vodu a plyn, proč ne alespoň symbolicky sto korunou za den pobytu v nemocnici? Určitě by bylo možno zastropovat výdaje pacienta obdobně jako u léků.

Jiří Polášek, 51 let, duchovní správce farnosti Zašová
ANO. Určitě. Nemajetní a ti, kteří hlídají každou korunu, pocítili zdravotní poplatky při delším pobytu v nemocnici. K čemu je potom placení zdravotního pojištění?

Petra Proksová, 39 let, zdravotní sestra Nemocnice Vsetín
ANO. Pacientům se určitě ulevilo, ale měli by si uvědomit, že nemocnice nejsou hotelem a 100 Kč denně by stejně tak vydali doma na elektřinu, vodu, jídlo a provoz domácnosti… Nemocnicím tyto poplatky citelně chybí.

Eva Žůrková, 60 let, ředitelka Dětského domova a Základní školy Liptál
ANO. Pro někoho byly možná zdravotnické poplatky malým zásahem do rozpočtu, ale těm, kteří potřebují zdravotní péči nejvíce a příjmy mají nejmenší – seniorům, dlouhodobě těžce nemocným jakéhokoliv věku apod., se alespoň trochu ulevilo.  

SEZNAM VŠECH osobností ze Zlínského kraje účastnících se auditu Deníku najdete ZDE