V krajském městě platí od června 2015 vyhláška regulující provoz hazardu v centru města, stávající platné licence však provozovatelům automatů ještě mohou dobíhat. „Měly by vypršet během letošního či příštího roku. Jinak město nepovoluje nová kasina a herny,“ podotkl Lukáš Fabián.

INDEX DENÍKU
82 procent dotazovaných ze Zlínského kraje si myslí, že zákon o loterijních hrách a hazardu pomohl omezit výherní automaty.

Boj s hazardem svádějí také třeba v Otrokovicích. Tamní radnice zakázala provoz loterií a jiných podobných her na území celého města v roce 2013.

Podle mluvčí Romany Stehlíkové díky tomu také ve městě poklesla kriminalita, o zhruba stovku trestných činů za rok. Prokazují to statistiky trestných činů před a po zákazu hazardu.

„K dnešnímu dni není na území města povolena žádná hra spadající pod úplný zákaz. Na území města se ovšem projevil problém s provozováním nelegálních her, takzvaných kvízomatů. Radnice však sama nemá kompetence k zásahu proti nelegálnímu hazardu. Vedení města proto podalo podněty k příslušným státním orgánům, které se záležitostí zabývají,“ konstatovala Romana Stehlíková.

Hazard? Je to lepší, ale ne dokonalé, hodnotí situaci panelisté Deníku

Kroměřížsko – Zatočila končící vláda prostřednictvím zákona s hracími automaty a hazardem vůbec? Osobnosti kroměřížského regionu oslovené v rámci Panelu Deníku se ani tentokrát neshodnou stoprocentně. Mimo jiné totiž platí, že problematika je to složitá a úhly pohledů se mohou lišit. „Bude na to mít rozdílný pohled starosta, který má z hazardu příjmy do rozpočtu, a člen rodiny, která přišla v exekuci dům," připomíná třeba předseda okresní Agrární komory Jan Hašek – i on je ale zastáncem omezování hazardu.

Bývalá kroměřížská starostka Daniela Hebnarová se domnívá, že se podařilo vliv hazardu omezit. „Byť je tento zákon jistě kontroverzní téma a dokáži si představit, že by se podobného omezení dařilo dosáhnout i bez tak drastického zásahu do této (státem legalizované) podnikatelské aktivity," podotýká současná ředitelka Domu kultury v Kroměříži.

Podle šéfa kroměřížských sportovních zařízení Karla Holíka je dobře, že i v regionu už ubylo míst, kde se dají výherní automaty hrát.

Naproti tomu ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková připomíná, že některá města však v hazardu stále ještě vidí zdroj příjmů do městské kasy. Ředitelka holešovského centra TyMy Jarmila Vaclachová pak přiznává, že tento zákon detailně nezná. „Problematika hazardu je velmi složitá věc, z pozice své funkce ale vnímám samozřejmě například hrací automaty velmi negativně," dodává.

Loterijní zákon neřeší problém závislých hráčů

Slovácko – Vloni na jaře schválili poslanci novelu loterijního zákona, která měla bojovat s hazardem. Platí od ledna 2017. Původní zákon pocházel z roku 1990.

Ministerstvo financí zavedlo pod hlavičkou boje proti hazardu internetovou cenzuru, ubralo příjmy obcím, ale to podstatné, což je problém závislých hráčů, vůbec neřeší.

Přesto si většina osobností ze Slovácka myslí, že tzv. loterijní zákon pomohl omezit automaty.

Mnozí by byli však daleko přísnější. „Výherní automaty bych zakázal zcela, peníze plynoucí do státního rozpočtu z hazardu rozhodně nestojí za celou řadu rozvrácených rodin a zničených lidských osudů," poukázal na důsledek závislosti ředitel Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti Jan Vorba. A již několikrát zmiňovaný problém hráčů je to, co vadí kritikům zákona, toto totiž neřeší.

Vliv závislosti na hazardních her na život připomněl i další respondent. Moderátor a bavič Petr Chabičovský by byl pro, aby se zavedli registry nebo hráčské karty, aby v bednách nekončilo výživné a sociální dávky.

„Je nutné vysvětlovat, že jde o zábavu, nikoli o snadnou cestu k financím," zdůraznil moderátor.

Zákon sice pomohl omezit hrací automaty, ale rozmohlo se hraní na internetu, jak zmínil ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti. Dnes je podle průzkumů oblíbenější než „bedny". Češi navíc sázení milují, ročně v něm protočí přes 137 miliard korun.

Omezit hazard je správné, jen pozor na „černé" herny

Valašsko – Smutných příběhů, které začaly vzrušením ze hry a touhou vyhrát peníze a skončily dluhy a rozpadem rodin jsou desítky i stovky. Často mají společného jmenovatele: hazard. Vloni na jaře schválili poslanci novelu loterijního zákona, která hazard omezuje. Dle většiny dotázaných oslovených v Auditu Deníku na Valašsku to byl správný krok.

Že by měly být hrací automaty potažmo herny dostupné co nejméně, si myslí například vsetínský hudebník a textař Dušan Trličík. Stejně tak vítá omezení hazardu také duchovní správce farnosti v Zašové Jiří Polášek. „Hazard vede k závislostem a jakékoliv jeho omezení zvenčí slouží dobře k tomu, aby tyto závislosti nevznikaly. Gamblerství ničí rodiny a životy a proto omezení vítám," vysvětlil svůj postoj zašovský farář.

S omezením dostupnosti hazardu souhlasí také další oslovení lidé v Panelu Deníku v našem regionu. Podle některých však ani zpřísnění loterijního zákona není všespásné. „Regulace hazardu je do určité míry pozitivním krokem. Prozatím nelze pozorovat v praxi, zda skutečně dojde k omezení negativních dopadů, tedy předlužení, rozpad rodin a podobně, zda se tímto zákonem spíše nepodpoří nelegální hazard," namítla vedoucí vsetínské občanské poradny Soňa Zelíková.

Podle ředitelky Domu kultury ve Vsetíně Petry Dvořákové se skutečné dopady novely loterijního zákona ukáží v plném světle až v budoucnosti. „Snad regulace pomůže. I když platí, že kdo hrát chce či potřebuje, cestu si najde. Když se herny zakáží úplně, rozšíří se černé," míní Dvořáková.
Eliminace současného množství heren je však podle ní ideální postup proti hazardu. „Nejdůležitější je, aby začal fungovat registr hráčů a hrát mohli skutečně jen ti, kteří na to mají. Ne ti, kteří prohrají sociální dávky, invalidní důchody a podobně," zdůraznila Petra Dvořáková.

Pomohl zákon o loterijních hrách a hazardu omezit výherní automaty?

Odpovědi panelistů z Valašska

Soňa Zelíková, 46 let, Vsetín, vedoucí občanské poradny
ANO I NE. Regulace hazardu je do určité míry pozitivním krokem. Prozatím nelze pozorovat v praxi, zda skutečně dojde k omezení negativních dopadů (předlužení, rozpad rodiny apod.), zda se tímto zákonem spíše nepodpoří nelegální hazard.

Milan Mareček, 60 let, jednatel Spolku pro zachování Valašských tradic
ANO. Mám dojem, že spíše ano, ale mé informace o tomto problému jsou sporé.

Helena Gajdušková, 59 let, Vsetín, ředitelka Masarykovy veřejné knihovny
Ano, je dobré, že lze vymezit zóny bez hazardu (ne poblíž škol apod.)

Petra Dvořáková, 35 let, Zlín, ředitelka Domu kultury Vsetín
Ano – ale spíše snad v budoucím čase. Snad pomůže. I když: kdo hrát chce/potřebuje, cestu si najde. Když si herny zakáží úplně, rozšíří se černé. Ale eliminace množství heren je podle mne ideální způsob. Nejdůležitější na tom je, aby začal fungovat registr hráčů a hrát mohli skutečně jen ti, kteří na to mají. Ne ti, kteří prohrají sociální dávky, invalidní důchody.

Dušan Trličík, 53 let, Vsetín, hudebník, skladatel, textař
ANO - automaty by měly být dostupné co nejhůře

Milan Orálek, 63 let, jednatel Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí
ANO I NE – Ptáte se moc brzy.

Dan Žárský, 56 let, ředitel Diakonie ČCE – středisko Vsetín
ANO. Soudím mj. dle zvýšené politické aktivity loterijních bossů.

Jiří Polášek, 51 let, duchovní správce farnosti Zašová
Ano. Hazard vede k závislostem a jakékoliv omezení zvenčí slouží dobře k tomu, aby tyto závislosti nevznikaly. Gamblerství ničí rodiny a životy a proto omezení vítám.

Petra Proksová, 39 let, zdravotní sestra Nemocnice Vsetín
Částečně ano, přesto problematiku zcela nevyřeší… Herní závislost je stále velmi častou diagnózou v léčebnách a vede ke snižování kvality závislých individuí s negativními dopady na ně samotné, ale i jejich blízké a celou společnost.

Eva Žůrková, 60 let, ředitelka Dětského domova a Základní školy Liptál
Nevím, jestli se vše nepřesunulo spíše na internet, a teprve po určitém čase se pozná, jestli zákon pomohl.

SEZNAM VŠECH osobností ze Zlínského kraje účastnících se auditu Deníku najdete ZDE