Večerní astronomická pozorování pro veřejnost nabízí městům a obcím valašskomeziříčská hvězdárna.

„Stačí zvolit si termín a vhodné místo, a rádi přijedeme, abychom divákům umožnili pozorovat noční oblohu pomocí výkonných přenosných dalekohledů a zároveň nabídli poutavý doprovodný komentář,“ říká odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva.

Sezona terénních pozorování obvykle začíná v červnu a podle zájmu trvá do září. Za jasného počasí mohou diváci spatřit na obloze například Měsíc, planetu Saturn s jejími prstenci, Jupiter se čtyřmi nejjasnějšími měsíci, několik krásných hvězd, dvojhvězd a hvězdokup, stejně jako planetární mlhoviny a galaxie.

„Velmi často nás obce zvou při různých příležitostech, jakými jsou ukončení školního roku nebo obecní slavnosti. A když náhodou nevyjde počasí, lze se domluvit na náhradním programu nebo termínu,“ ujišťuje Pečiva.

Oblast, kam astronomové se svou technikou cestují, bývá dosti rozlehlá – od Lutoniny na Zlínsku po Frýdlant nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku, od Prostřední Bečvy na Vsetínsku po hrady ve Starém Jičíně a Štramberku na Novojičínsku.

„Některé obce už si naši návštěvu rezervovaly v předstihu,“ dodává odborný pracovník hvězdárny.

Podrobnosti o terénních astronomických pozorováních se zájemci dozvědí a program si mohou objednat na e-mailu hvezdarna@astrovm.cz nebo na telefonu 571 611 928.