Všechny potřebné ingredience – tedy takové, u kterých je to možné – si Zajícovi pěstují sami.

„Snad kromě zázvoru a citronů,“ usmívá se Pavla Zajícová.

Zakládá si na tom, že všechny domácí produkty jsou přírodní a bez přidaných umělých látek. K dochucení používá podle potřeby jen cukr a citronovou šťávu.

Na sobotní Ovčácké slavnosti na Santov do Malé Bystřice přivezla na dvanáct druhů sirupů z rodinné kuchyně Zajícových. K ochutnání byl sirup kopřivový bohatý na železo, sirupy mátové, jablečné, levandulové, dobromyslové, zázvorové, borůvkové nebo aroniové, stejně jako sirupy z černého, bílého i červeného rybízu.

„Sama mám pak nejraději sirup bezový. A v zimě samozřejmě zázvorový,“ prozrazuje zručná hospodyňka.

Mezi lidmi je prý nyní nejoblíbenější aroniový sirup.

„Aronie je černá jeřabina. Sirup z nich má červenou barvu, což je lákavé i pro děti, které mají rády červené sirupy. Aronie je velmi zdravá, zpevňuje žilní stěny, prospívá krevnímu oběhu. To potřebuje každý z nás,“ říká Pavla Zajícová, která vedle sirupů přivezla na Santov ochutnat také domácí limonády a džemy.

Zájem o domácí výrobky byl nemalý.

A to nejen v případě stánku Pavly a Jana Zajícových.

Farmářský den ve Valašském ekocentru
Valašské ekocentrum vonělo chlebem a tradicemi

Ovčácké slavnosti přilákaly v sobotu do Malé Bystřice stovky lidí. Plno proto bylo i u stánků s výrobky z ovčí vlny, u stolů s domácími sýry, bylinkami, sladce vonícími trdelníky či mléčným karamelem a samozřejmě také tam, kde šikovní kuchaři připravovali speciality nejen z jehněčího masa.

Pořadatelé připravili pro návštěvníky bohatý doprovodný program. Ať už šlo o výtvarné dílničky pro nejmenší, atraktivní módní přehlídku oděvů vyrobených z ovčí vlny, ukázky práce ovčáckých psů, soutěže jedlíků v pojídání valašských frgálů nebo klání v jízdě na tragačích a dalších netradičních dopravních prostředcích.

Chybět nemohla ani hudba či tanec. O ty se během dne postupně staral Valašský soubor Kosiska z Ratiboře, Folklórní sdružení Lipta Liptál, Cimbálová muzika Krkostěna z Nového Hrozenkova, Heda Pěňová či kapela 4Dogs. Ovčácké slavnosti na Santově pořádala Místní akční skupina Střední Vsetínsko.