Online reportáž

Všechna čtyři muzea spadající pod Národní muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm jsou od středy až do odvolání uzavřená pro veřejnost.

Vedení instituce k tomuto mimořádnému opatření přistoupilo v návaznosti na nařízení a doporučení ministerstev zdravotnictví a kultury v souvislosti s šířením koronaviru v České republice.

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkPro návštěvníky tak zůstane uzavřené Hanácké muzeum v přírodě, Muzeum v přírodě Vysočina, Muzeum v přírodě Zubrnice a také rožnovské Valašské muzeum v přírodě.

„Zrušené jsou v této chvíli také edukační pořady pro školy plánované v těchto muzeích na měsíce březen a duben,“ doplnil mluvčí Národního muzea v přírodě Tomáš Gross.

O VELIKONOCÍCH SE TEPRVE ROZHODNE

O konání oblíbených velikonočních pořadů, na něž například jen do rožnovského skanzenu dorazí každoročně mnohatisícové návštěvy, vedení instituce rozhodne až s ohledem na vývoj situace kolem koronaviru.

„Fakticky se (nynější) uzavření týká především rožnovského Valašského muzea v přírodě a Muzea v přírodě Vysočina, protože další naše muzea jsou standardně pro veřejnost otevřená až od dubna respektive od května,“ upřesnil generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

NEBUDE SOVÍ NOC ANI KOSTIČKOHRANÍ

Původně plánované velké akce ruší také vsetínské Muzeu regionu Valašsko, pod jehož správu spadá několik památek v regionu. Vedení muzea se na základě vládního nařízení zakazujícího pořádání akcí s účastí více než sta lidí prozatím rozhodlo zrušit tři programy konané v měsíci březnu.

Jedná se o Soví noc, která se měla uskutečnit ve čtvrtek 12. března na zámku Lešná u Valašského Meziříčí a dva programy na zámku Vsetín – doprovodnou akci k výstavě Svět kostiček: SEVA s názvem Kostičkohraní (21. března – přeloženo na 26. dubna) a oblíbené Velikonoce na zámku (29. března).

„Tato nutná opatření nás velmi mrzí, ale nařízení vlády musíme samozřejmě respektovat. Velikonoce na zámku Vsetín patří k největším akcím roku a velký návštěvnický potenciál měly i oba další zrušené programy. Nezbývá, než doufat, že se situace brzy zlepší a nebudeme muset rušit i další dlouhodobě úspěšné akce v měsíci dubnu,“ komentoval vedoucí odborného a popularizačního oddělení Muzea regionu Valašsko Lukáš Spitzer.

VSETÍNSKÝ ZÁMEK STÁLE PŘÍSTUPNÝ

Menších akcí se opatření prozatím netýká. Stejně tak zůstává beze změn i návštěvnický provoz vsetínského zámku (výstavy, expozice, vyhlídka ve věži) a hvězdárny (exkurze, pozorování). Sezona v zámku Lešná u Valašského Meziříčí se má naplno rozjet ve středu 1. dubna, kde je hned na startu v plánu několik zajímavých výstav.

„Upozorňujeme ale, že na základě vývoje epidemiologické situace se může rušení dotknout i dalšího programu muzea,“ zdůraznil Spitzer s tím, že aktuální informace naleznou zájemci na www.muzeumvalassko.cz nebo facebooku Muzea regionu Valašsko.

Koronavirus v České republiceZdroj: Deník