Základna vsetínských chovatelů hostila již tradiční okresní výstavu drůbeže, holubů i králíků. Nechyběly však ani projížďky na koních.

Slunečná sobota vylákala na výstavu zejména malé milovníky zvířat. Děti se rozplývaly nad rozmanitostí pírek holubů, měkkou srstí králíků, stejně jako neposedností malých slepic.

Čtyřletá Terezka si oblíbila všechna zvířata. Od slepic až po králíky. „Líbí se mi taky koníci. Domů bych chtěla asi holuba,“ vyjmenovává malá slečna a přitom nedočkavě těká očima mezi jednotlivými klecemi.

„Malá chtěla na koníky, ale teď se jí odsud už vůbec nechce. Nejradši by si domů odnesla všechna zvířata,“ povzdechla si maminek Andrea Bourková. Návštěva výstavy je pro její čtyřletou dcerku už jakousi tradicí. „Chodíme sem každý rok. Máme to kousek. Dnes je navíc pěkné počasí. Tak jsme si vyšly,“ dodala s úsměvem.

Dětských návštěvníků je u klecí plno. Někteří z capartů prostrkávají prsty do klecí, aby si pohladili králíčka, další zvědavě vykukují z kočárků. Zvířat je však tolik, že pomalu neví, kam s očima.

„Letos tu máme skoro osm set zvířat. Přes tři sta králíků, dvě stě padesát holubů, čtyřiadvacet hus a kachen, dvě perličky a zhruba sto osmdesát kusů drůbeže od jedenaosmdesáti vystavovatelů,“ vyjmenoval předseda Českého svazu chovatelů základní organizace Vsetín 1 Milan Klíma.

Lákají dorost

Hlavním cílem výstav je kromě ocenění nejlepších kusů také propagace chovatelství. „Chceme mezi sebe vytáhnout dorost, kterého je poslední dobou nedostatek. Dnešní mládež víc zajímají počítače a elektronika,“ podotýká Klíma.

Soutěží

Staří chovatelé sice vymírají, na jejich činnost se ale nezapomíná. Svědčí o tom hned dva memoriály za měřené na holubáře, které se o víkendu na okresní chovatelské výstavě konaly. „Pořádáme už třetí ročník memoriálu Ladislava Kašpara u plemene moravský pštros a první ročník memoriálu Karla Verbíka u plemene český stavák,“ upřesnil předseda vsetínské organizace.

Přes hojnou účast vystavovatelů a vysokou návštěvnost, by se však akce neobešla bez finanční podpory. „Výstavu by nešlo pořádat bez přispění města, okolních obcí a dobrých lidí, kteří nám přispěli,“ upozorňuje Klíma.

Výstavu připravují členové vsetínského svazu chovatelů jen vlastními silami a ve volném čase. „Bez nároku na honorář. Odměna je jediná. Kdo uspěje, bude mít některý z krásných pohárů,“ dodává.