Důvodem scény jako vystřižené z akčního filmu byla výbušnina, která se měla nacházet v autě redaktora regionálního týdeníku na Valašsku. Vůz i jeho okolí prohledal pyrotechnik. Bombu ale nenašel.

Anonymní telefonát, který oznámil uložení hned dvou výbušnin, zazvonil ve vsetínské redakci týdeníku asi hodinu po pátečním poledni. Novinář, jemuž telefonista vyhrožoval, hned oznámil událost policistům.

Muži zákona povolali na místo pyrotechnika, který oděný do ochranného obleku vůz prohledal. „Žádný nástražný výbušný systém ale neobjevil,“ informovala vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Zjištění pyrotechnika potvrdil následně také policejní psovod se služebním psem.

Obdobná scéna jako ve Vsetíně se později odehrála také ve Valašské Bystřici na Rožnovsku, kde se podle anonymního telefonátu v domě žurnalisty měla nacházet druhá výbušnina. „Ani v tomto případě však kolegové žádnou bombu neobjevili. Akce byla poté ukončena,“ doplnila Javorková.

Po bezejmenném telefonistovi nyní policisté intenzivně pátrají. „Je podezřelý z šíření poplašné zprávy,“ prozradila Javorková. Podle trestního zákona mu za to hrozí až tříleté vězení.

Na obou místech, která anonym označil, zasahovali kromě policistů a městských strážníků také hasiči. „Ve Vsetíně to byli místní dobrovolní i profesionální hasiči, do Valašské Bystřice dorazili i hasiči z Rožnova pod Radhoštěm,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Vít Rušar.

Podle jeho slov se však hasiči vyhledávání výbušniny přímo neúčastní, ani na takové úkoly nejsou vycvičení. Podobným zásahům velí vždy policista.

„Naše úloha je spíše podpůrná. Zároveň jsme přímo na místě a připravení zasáhnout, pokud by hrozba byla skutečná a došlo k neštěstí,“ vysvětlil Rušar.