Oproti předchozím letem se však letos ve všech oslovených knihovnách upustilo od oblíbené amnestie. Ta spočívá v odpuštění upomínek za pozdně vrácené knihy.

„My si to uděláme někdy jindy. Už je to takové ohrané,“ řekla například ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková.

Pokuty neodpustí ani Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.

„Mám doma kopec knížek, které už musím vrátit a trochu jsem na to spoléhala,“ posteskla si šestatřicetiletá Tereza Gajdečková ze Zlína.

Noví čtenáři nyní mají šanci ušetřit na registraci. Padesátiprocentní slevu jim dá třeba kroměřížská knihovna, ve slavičínské registrační poplatek dokonce zcela odpustí. Do Zlína se pak mohou zdarma přihlásit děti do 15 let.

Měsíc čtenářů někde nabízí i Noc s Andersenem, kdy děti přespí přímo v knihovně. Ta se koná z pátku 26. března na sobotu 27.března například v Uherském Hradišti a Uherském Brodě.

„Je to jeden z nejpopulárnějších programů, který vznikl u nás tak před deseti lety a pak ho převzalo dnes už celkem 840 knihoven v republice, na Slovensku a v Polsku,“ pochlubil se ředitel hradišťské knihovny Radovan Jančář.

Na noc vzpomíná i jedenáctiletý Jakub Svoboda z Uherského Hradiště. „Byl to pro mě silný zážitek. Snad se tam letos taky dostanu, bývá narváno,“ věří.

„Nemůžeme vzít všechny. Zájem o toto převyšuje možnosti naší kapacity,“ reagoval Jančář.

Obrovský nával malých i velkých čtenářů očekává i Městská knihovna ve Slavičíně obzvlášť ve čtvrtek 11. března, kdy pořádají Den otevřených dveří.

„Myslím, že nejzajímavější tu bude Kurs rétoriky pro malé i velké. Děti si třeba mohou zahrát na moderátora, předčítat zprávy nebo zvlášť krkolomné úryvky,“ lákala ředitelka Gabriela Klabačková.

Program pro nejmenší čtenáře má v repertoáru na březen i uherskobrodská knihovna. Ta pro ně připravila akci Prvňák velkým čtenářem.

„Byla jsem nedávno na základní škole a četla tam prvňáčkům. Teď to bude naopak, oni budou číst nám,“ řekla ředitelka Věra Lovecká. Pro dospělé tu mají nachystané vyprávění o lidové hudbě, o vývoji lidových muzik a lidové písně v našem regionu s Jiřím Severinem nebo výstavu fotografií židovských památek, která tu probíhá až do 28. května.

V přednáškách a besedách vede Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně, které zde budou pořádány každý čtvrtek přibližně od 18 hodin. Číst se bude i v pečovatelském domě na Ohradě nebo v Charitě. „V centru naší pozornosti je čtenář a čtení, tedy ne kniha, ani knihovna, ale každý aktivní uživatel knihy,“ vysvětlila ředitelka knihovny Hana Gajdušková.

Veronika Vágnerová

INFOGRAFIKA - TOP 5 nejpůjčovanějších knih v poslední době
TOP nejpůjčovanějších knih v poslední době.