Hudební večer, který začíná v 19.30 hodin, doplní výstava nazvaná Kořeny blues na americkém Jihu.

Šestadvacetiletý rodák z Georgie Jontavious Willis je v současnosti velkou hvězdou akustické countrybluesové školy. V přímé linii je pokračovatelem toho, v čem ve světovém kontextu vynikly osobnosti kalibru Taj Mahala a Keb‘ Mo‘.

„Oba hudební veteráni Willise přizvali roku 2017 jako hosta na své turné k úspěšnému společnému albu TajMo a o dva roky později Taj Mahal a Keb‘ Mo‘ produkovali Willisovo druhé a zatím poslední album Spectacular Class, jež bylo nominováno na Grammy 2020 v kategorii Nejlepší tradiční bluesové album,“ připomínají pořadatelé z Kulturního zařízení města Valašské Meziříčí.

Zdroj: Youtube

Willis pochází z Greenville v Georgii a vyrostl se svým dědečkem na zpěvu gospelové hudby v baptistickém kostele. Od raného věku měl talent a vášeň pro hudbu a vládl schopností rychle zdokonalovat své dovednosti.

Ve čtrnácti letech narazil na YouTube video Muddyho Waterse se slavnou písní Hoochie Coochie Man a okamžitě se zamiloval do blues. Dokonale si propracoval všechny základní styly raného blues, Deltu, Piedmont i Texas, stejně jako hráčské techniky fingerpickingu i slide.

Jeho debutové album Blue Metamorphosis vyšlo v roce 2016 a sklidilo pochvalné recenze od takových významných časopisů jako Living Blues a Blues & Rhythm. V roce 2018 si vysloužilo cenu na memphiské International Blues Challenge v kategorii nejlepší vlastní produkce.

Mnoho odborníků i fanoušků považuje Willise za pokračovatele historických tradic blues. Jeho styl hraní i způsob zpěvu se dotýká samotných kořenů blues. Novináři jej označují za „sedmdesátiletého bluesmana v těle dvacetiletého kluka“.

Zdroj: Youtube

Předskokany amerického hudebníka budou ve čtvrtek na meziříčské Malé scéně za oponou brněnští Hoochie Coochie Band – bluesová skupina, hrající dřevní (akustické) rhythm & blues. Hraje vlastní písničky frontmana Jana Švihálka i převzaté skladby autorů jako jsou Jimmy Reed a další. Kapela se představí ve složení Jan Švihálek (kytara, slide kytara, zpěv), Jakub Štěpanik (foukací harmonika, zpěv), Pavel „Kulička“ Všianský (kontrabas, zpěv) a Daniel „Kačer“ Černý (bicí).

Pouze v den koncertu bude k vidění také výstava Kořeny blues na americkém Jihu. V textech a fotografiích představí kulturní, sociální, ekonomický a politický kontext doby, ve které vzniklo blues v dnešní podobě. Výstavu je připravení ve spolupráci s nadací The Blues Foundation v Memphisu a BB King Museum v Indianole (Mississippi).

V den koncertu se uskuteční také masterclass pro místní hudebníky. Na této výukové hodině představí Jontavious Willis zájemcům své bluesové triky. Kapacita je omezena pouze pro pět zájemců. Čtvrteční koncert je pořádán ve spolupráci s Blues Alive v Šumperku a s podporou Velvyslanectví USA v Praze.