S příchodem jara započalo pro mnohé každoroční trápení – pylová sezona

Aktuální hrozbu představuje bříza

Podle odborníků je pro následující dny jasně nejagresivnějším vzdušným alergenem právě pyl břízy. Vysokých koncentrací bude stále dosahovat také pyl jasanu a habru. Postupně bude přibývat pylu buku, hlavní sezóna dubu a platanu začne až ke konci dubna.

Ne každý alergik má problémy pouze na jaře. „Jsou také takzvaní chroničtí pacienti, kteří se s alergií potýkají celoročně a ne jen v průběhu pylové sezóny,“ poznamenala Hábová. Příkladem může být například alergie na plísně. Počet alergiků přitom podle odborníků neustále roste.

O problémech, které s sebou alergie přináší, ví své také třicetiletá Petra ze Vsetína, která si však nepřála zveřejňovat své příjmení. „S přicházejícím jarem mi vždycky teče z nosu, svědí mě oči, kýchám a tak dále,“ popsala Petra. „Myslím, že trpím v podstatě běžnou civilizační alergií,“ říká vsetíňačka.

Kromě pylů trav a stromů, ji trápí také alergie na prach či roztoče a plísně. Bojuje s nimi pomocí léků. „V pylové sezóně beru běžná antihistaminika. Nijak jinak se nebráním,“ podotkla Petra.

Alergie je vlastně obranná reakce

Málo kdo ví, že alergikem se člověk může stát v podstatě v každém věku i v případě, že nikdy alergií netrpěl. Z odborného hlediska je alergie nepřiměřená obranná reakce imunitního systému organizmu na látky z okolního prostředí. Látky, které u citlivého jedince vyvolávají tyto přehnané obranné reakce, to znamená, že spouštějí alergickou reakci, se nazývají alergeny. Jsou to často látky, které zdravému člověku neškodí. Při alergické reakci organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množství histaminu, který je pak zodpovědný za alergické příznaky.