„Je to práce, která mě naplňuje i baví. Každý den je jiný. Každý den je dobrodružství. Každý den mě děti něčím překvapí."

To je stručná vizitka Jaroslavy Ševčíkové. Kantorky ze Základní školy Vsetín- -Sychrov. Fyziku, chemii, ale také dějepis a občanskou výchovu tu učí již téměř deset let.

Nespokojuje se však jen s tím. Dětem se věnuje také mimo školu. „Vnímám to tak, že učitelování je můj život a poslání," vyznává se kantorka.

Učitelkou 24 hodin

Jak sama říká, propojuje práci učitelky se spoluprací s různými institucemi. „Snažím se připravit aktivity pro děti, pro jejich rozvoj a uplatnění," dodala.

Jaroslava Ševčíková žije ve Vsetíně od roku 1989. „Zamilovala jsem si toto město. Díky krajině, díky lidem i díky atmosféře," říká a jedním dechem dodává: „Mou největší láskou je přírodní památka Vršky-Díly. Jde o louky nad vsetínským Sychrovem. S dětmi ji prozkoumáváme a pravidelně se v ní učíme. Zaměřili jsme se například na mapování modráskových motýlů, ale i různých druhů rostlin. Třeba orchidejí. Úzce přitom spolupracujeme s Muzeem regionu Valašsko a celostátními databázemi pro monitorování rostlin a živočichů."

Vsetínská učitelka se ale snaží zapojit děti i do dalšího dění v regionu. „Jsme spolupořadateli výtvarných i jiných soutěží u příležitostí významných událostí. Například Valašské rally, Valašského autosalonu a řady dalších," vypočítává Jaroslava Ševčíková.

Schopností Jaroslavy Ševčíkové si už všimla i řada organizací a institucí. Její práce si všimli také ti, kteří mají co mluvit do udělování různých ocenění. Tato skromná učitelka jich získala již několik. Letos třeba u příležitosti Dne učitelů získala od vsetínské radnice uznání pro výraznou pedagogickou osobnost. „Všech si vážím. Ale od hejtmana Stanislava Mišáka jsem před čtyřmi lety obdržela také medaili za mimořádný přínos k prevenci rizikového chování dětí. To beru jako hodně velkou poctu. Takto se oceňovali jen školní preventisté. A já byla tehdy řadová učitelka," přiznává.

Knihy pro děti

Zdálo by se, že Jaroslava Ševčíková, která je taky matkou dvou dětí a manželkou, už nemůže mít na nic víc čas. Omyl. Jaroslava Ševčíková je i spisovatelkou. „Píšu knihy pro děti a dospívající mládež. Vydáno jich už bylo pod různými pseudonymy dvaadvacet. Nejvíc knih mi vyšlo pod jmény Šárka Junková a Šárka Jínová. Dnes mi ale vychází i pod vlastním jménem," prozradila.

Práce učitelky, jak sama říká, ji naplňuje. „Škoda jen, že dnešní společnost očekává, že vše do dětí vloží škola. To ale žádná škola nedokáže. Děti už v šesti letech do školy přicházejí zformované a utvářené svou rodinou. Ta je nejdůležitější," vyznala se.