Jedním z těch, kteří už letos stihli chování terénních motorkářů poznat na vlastní kůži je Marian Zvoníček z Horní Lidče. Pracuje jako odborný lesní hospodář a je také členem myslivecké stráže. „Vracel jsem se z obhlídky revíru a uviděl, jak z lesa vyjíždějí dva motorkáři. Když vjeli na silnici, jel jsem za nimi," uvedl lesák.

Jeden z jezdců to zjistil. Sjel mimo vozovku do rozmoklého terénu.

„Od zadního kola mu odlétávaly kusy bahna a kamení. Na moje auto i na silnici. Dost nebezpečné. Po chvíli zajel do nedalekého lesa," poznamenal Marian Zvoníček.

Když strážce projížděl kolem čerpací stanice v Horní Lidči, uviděl druhého z motorkářů čerpat benzín.

„Zajel jsem k němu. Upozornil jsem jej na nezákonné jednání. Odměnil mě za to nadávkami. Měl jsem z něj strach. Choval se velmi podrážděně a agresivně," pokračoval v popisu události Marian Zvoníček.

Za celou dobu si podle něj motorkář přilbu z hlavy nesundal. Na očích si nechal i brýle. Nebylo poznat, o koho jde.

Letos první zkušenost s motorkáři má také Petra Navrátilová ze Vsetína.

„Byli jsme o Velikonocích na procházce v lese nad Růžďkou. Motorkáři si to tam užívali a my trpěli. Raději jsme se vrátili domů," posteskla si Vsetíňanka.

Případy Mariana Zvoníčka a Petry Navrátilové nejsou ojedinělé. V minulosti se s arogantním jednáním motorkářů setkala řada dalších lidí. Zejména provozovatelům rekreačních chat a majitelům dalších stavení v horách už ale pomalu dochází trpělivost.

Terénní motorkáři porušují zákony, ohrožují turisty. Mnozí lidé se domnívají, že policie je na ně krátká. „Pokud na ně nemůže policie, nesmí se nikdo divit, že místní občas vezmou zákon do svých rukou," vyjádřil se včera Igor Levč z chaty Vsacký Cáb.

Z doslechu prý ví, že k několika potyčkám mezi obyvateli usedlostí a jezdci už došlo. „Zdá se, že navrch měli vždy normální lidé. Motorkáři se už některým oblastem cíleně vyhýbají," dodal chatař.

Problémy s terénními motocyklisty mají rovněž na hřebenu Javorníků.

„Zatím je tu sníh. Takže občas se objeví nějaký ten 
skútrař. Ale i oni se někdy chovají nevhodně, poničí lyžařské stopy a podobně," řeklDan Václavek z hotelu Portáš. Hned, jak sleze sníh, se po-
dle něj však objeví. „Tady se ale pohybuje hodně turistů, chodí tu rodiny s malými dětmi. Necítí se zde bezpečně. Vadí to i nám. Hory patří turistům a ne zběsilým motorkářům," podotkl.

Chatař z Portáše se domnívá, že současný stav je i důsledkem uvolnění pohybu v oblasti bývalých státních hranic.

„Dříve tady hlídkovala cizinecká policie. Motorkáři si tolik nedovolovali," poznamenal.

Problém není lhostejný ani policistům.

„Ročně podnikáme několik akcí zaměřených na motorkáře jezdící v lese. Jinak tomu nebude ani letos," informovala policejní mluvčí Lenka Javorková.

Policisté loni například zjistili čtyři jezdce na motorkách, kteří ničili pozemky v chráněné krajinné oblasti v okolí Hovězí.

„Není pravdou, že jsme bezmocní. Ale nemůžeme řešit jenom motorkáře v lesích. Máme i další povinnosti," řekla Lenka Javorková.

Podle ní získá i vsetínská policie letos nové terénní stroje. „Máme už motorky. Přibude několik speciálních čtyřkolek," upozornila pro Valašský deník policejní mluvčí Lenka Javorková.

Novou techniku hodlají letos využívat také chataři, lesáci a ochránci přírody.

K dosavadním monitorovacím systémům přibudou také nové minikamery s možností vysokého rozlišení, fotopasti a další zařízení.

Jezdcům hrozí pokuty řádově 
až 100 tis. Korun• Vjezd motorových vozidel do lesa výslovně zakazuje zákon č. 289/95 Sb.
• Porušení zákazu je přestupkem, za který může lesní stráž nebo obecní úřad obce s rozšířenou působností uložit fyzické osobě pokutu do výše 5000 korun
• Porušení zákazu vjezdu mimo silnice a místní komunikace v CHKO je klasifikováno jako přestupek, za který může Správa CHKO, případně Česká inspekce životního prostředí uložit pokutu až do výše 100 000 korun