Dějepisná soutěž, která se letos konala již po pětadvacáté, má několik fází. „Nejdříve naše učitelka Jaroslava Machalová sestavila tým tří lidí, kteří mají o dějepis a tím pádem o soutěž zájem. Společně se spolužáky Markem Hnaníčkem a Romanem Lysákem jsme se zúčastnili krajského kola, kde se volily tři vítězné týmy. Pak následovalo finále v Chebu," přibližuje průběh soutěže Pechancová.

Soutěžní otázky obsáhly učivo dějepisu na gymnáziích a částečně i oboru historie na univerzitách. Zahrnovaly různé oblasti politiku, hudbu nebo třeba církev. Úkolem soutěžících bylo nastudovat tyto sféry československých dějin v určitém časovém období. Letos to byla léta 1945 až 1948. „Příprava byla náročná. I během devítihodinové cesty vlakem do Chebu jsme opakovali a připravovali se," netají studentka.

O prestiži soutěže svědčí, že finále se účastnilo několik známých tváří. „Viděli jsme ministryni školství Kateřinu Valachovou, předsedu Senátu Milana Štěcha, kardiochirurga Jana Pirka, hokejistu Dominika Haška a také významné osobnosti z řad českých a slovenských historiků," vyjmenovává osmnáctiletá Adéla.

Tým z valašskoklo­bouckého gymnázia ve finále porazil 74 českých a slovenských škol. Vítězství bylo řádně oceněno. „Každý z nás vyhrál notebook, pro školu jsme získali stolní počítač," chlubí se Adéla Pechancová.

Studenti získali také putovní pohár, pozvání do Senátu, mnoho knih a dalších drobných odměn. „Teď jen lituju, že už jsem ve čtvrtém ročníku. Takže příští rok už se nemůžu zúčastnit," stýská si maturantka. V budoucnu by ale chtěla studovat práva. „Doufám, že tam znalosti nabyté díky soutěži využiju," uzavírá Adéla.