Přestože hlavní dění a epicentrum převratu byly v Praze, po 17. listopadu se demonstrace hnané touhou lidí po svobodě rozšířily v následujících dnech rychle do všech koutů republiky. Stejně jako v dalších městech se i v u nás náměstí plnila stovkami a tisícovkami lidí. Zítra tomu bude 24 let, co 17. listopad změnil život v naší zemi.

Kdyby nastala stejná situace jako 17. listopadu 1989 šli byste protestovat?

Iveta Krpalová, 23 let, studentka, Zlín: Rozhodně bych se zúčastnila. Zjistila bych, jaký názor na to mají mí spolužáci a kamarádi. Pochybuji, že by se dnešní mladí podíleli na protestech ve stejné míře, jako tehdy.

Gabriela Poláchová, 18 let, studentka, Študlov: Učili jsme se o tom ve škole a vím, co se dělo a jak to probíhalo. Dneska můžu říct, že jako student bych demonstrovat za svoje práva asi šla. Sama ale ne, jen ve skupince známých.

Marie Hromčíková, 21 let, studentka, Uherský Brod: Protestovat bych šla, protože by mi nebyla situace lhostejná a viděla bych to jako svoji studentskou povinnost. Navíc by se rozhodovalo o tom, v jakém režimu se bude odvíjet můj život.

Jitka Vaňková, 20 let, studentka, Valašské Meziříčí: Myslím si, že bych demonstrovat šla. Kdyby člověk nešel, tak by si potom připadal úplně zbytečný. Nic by se totiž nezměnilo, pokud by pro to nikdo nic neudělal.

Autor: zpravodajové Deníku