Smutné prvenství prozatím drží muž,jehož dluh už přesáhl 210 tisíc korun

Chlapi na to kašlou

Zdá se, že neplacení alimentů na děti je v drtivé většině výsadou mužů. „Chlapi na to kašlou, klidně i několik měsíců matce nic neplatí, a jakmile se případ dostane k soudu peníze pošlou. Tím pádem je my musíme zprostit obvinění, jsou z toho zbytečné náklady i pro soud,“ popsal praxi některých neplatičů Tomaštík.

Postihy za neplacení výživného jsou přitom v trestním zákoně přesně definovány v paragrafu 213. Kdo si zákonnou vyživovací povinnost neplní, byť i z nedbalosti, může jít do vězení až na jeden rok. Kdo se jí vyhýbá úmyslně, může skončit za mřížemi na dobu ještě o jeden rok delší. Pokud navíc neplacením vystaví příjemce alimentů nebezpečí nouze, zvyšuje se možná horní hranice trestu na tři roky a minimální pak činí šest měsíců.

Neplatičů přibývá

Policejní záznamy zkušenosti soudu jen potvrzují. Za uplynulý rok policisté zaznamenali celkem sto čtyři případů porušení povinnosti platit výživné. „Za první čtyři měsíce letošního roku jsme se tímto trestným činem zabývali prozatím šestatřicetkrát. Za srovnatelné období loňského roku se na Valašsku objevilo o sedm případů více,“ vylíčila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Neplatí taky ženy

Nezodpovědní přitom nejsou pouze otcové, i když, co se všech případů týče, mají jasnou převahu. „Minulý rok jsme měli v regionu také pět žen, které svou povinnost zanedbávali, letos se objevila prozatím jediná,“ poznamenala Brousilová.

Šlo o jednačtyřice­tiletou Vsetíňačku. „Okresní soud ve Vsetíně jí přitom uložil platit otci jejich nezletilého syna patnáct set korun měsíčně,“ doplnil asistent policejního ředitele ve Vsetíně Ivo Zgarba.

Placení se vyhýbá od července minulého roku. Její dluh už překročil hranici třinácti tisíc korun.

Rekordní dluh: 210 tisíc korun

Jako rekordman, co se výše dlužné částky na výživném týče, ovšem v letošních policejních statistikách prozatím figuruje osmačtyřicetiletý muž ze Vsetína. Do současné doby měl matce své nezletilé dcery vyplatit už více než dvě stě deset tisíc. „Zákonnou vyživovací povinnost si tento nezodpovědný otec neplní už od podzimu roku 2004,“ poznamenala Brousilová.

Nečiní tak přesto, že mu ji pravomocným rozsudkem stanovil Okresní soud ve Vsetíně. Podle tohoto rozhodnutí by měl na svou dceru přispívat matce měsíčně částkou pět tisíc korun. „Případ, kde by byla dlužná částka vyšší jsme letos ještě nevyšetřovali,“ potvrdila mužovo nelichotivé prvenství policejní mluvčí Brousilová.