Dva muži a žena z Rakouska, Německa a Belgie dorazí dvě hodiny po poledni a Lidečko si důkladně prohlédnou. Dojem, který v nich následná čtyřhodinová návštěva zanechá, bude mít zásadní vliv na umístění obce v soutěži o Evropskou vesnici roku. Letos s podtitulem Nová energie pro silnou spolupráci. Soupeřem valašské dědiny jsou další tři desítky obcí z celé Evropy.

V Lidečku ovšem neponechali nic náhodě. Přípravný tým pracoval na plné obrátky několik týdnů dopředu. Motivace byla obrovská. Žádné obci se z bývalého východního bloku se ještě nikdy v historii soutěže zvítězit nepodařilo.

Podle starosty Ryzy má Lidečko oproti ostatním jednu obrovskou výhodu. „Jsou to všichni naši obyvatelé a místní spolky a organizace, kteří společně dokonale naplňují podtitul soutěže. Oni jsou tou potřebnou energií,“ tvrdí starosta.

Důkaz podávají sami místní lidé. Před druhou hodinou panuje na obecním úřadě čilý ruch. V zasedací místnosti je prostřený stůl a bohaté občerstvení. Nechybí nástěnky s desítkami fotografií, zachycujícími život v Lidečku.

Před budovou se zase rovnají zástupci dobrovolných hasičů, myslivců, všichni ve slavnostních uniformách. Jednotné stejnokroje mají také místní včelaři, ve valašských krojích jsou připraveni chlapi z místní dechovky i členové folklórního souboru. Starosta naposledy kontroluje připravený mikrofon a reproduktor.

Krátce po druhé hodině přijíždí před úřad očekávané auto. Komisaři dorazili. K mikrofonu se staví Aneta Juříčková, která, coby dvanáctiletá, před dvěma lety zvítězila v celostátní soutěži Zpěváček roku. Zahraniční hosty vítá valašskou písničkou. „Teď je na čase ochutnat, co nás živí, a co nesmí na uvítání chybět,“ říká po doznění písně Vojtěch Ryza. Krojovaná omladina přispěchá s chlebem, solí, tradičními frgály a valašskou slivovicí.

Doba vyhrazená pro uvítání hostů vypršela a delegace mizí v útrobách obecního úřadu. Připravený program je bohatý a je třeba vše stihnout. V zasedací místnosti čekají na komisaře děti ze základní školy, které mají připraveno představení Lidečka v angličtině. Od hodnotitelů si za to vyslouží potlesk a pochvalu.

Minula půl třetí odpoledne. Do následujících několika hodin se musí vejít kompletní prezentace Lidečka. Harmonogram je připraven na minuty. „Stihneme navštívit školu a novou tělocvičnu. Tam jsou připraveni zástupci všech místních složek s představením své činnosti,“ jmenuje některé body starosta Ryza.

Mimo to je v plánu návštěva kostela a setkání s místním farářem, stejně jako nahlédnutí do kulturního domu. „Poté nasedneme s komisí do historického hasičského auta, které nás přiblíží ke kulturnímu areálu u Čertových skal. Tam se odehraje další program,“ líčí další plán starosta, na jehož bedrech leží hlavní organizační tíha celého dne.

A místní lidé si toho váží. „Bez ochoty vedení obce, by to v Lidečku takto nefungovalo. Hodně se toho udělalo a lidi to svým způsobem nadchlo a také se zapojili,“ mínila Marie Bajzová, která spolu se svým manželem Janem působí ve spolku včelařů.

Její muž také hned dodává. „Tady byla vždycky úžasná síla v lidech. A místní složky se dokáží domluvit a spolupracovat. To je důležité,“ vytahuje další trumf valašské obce Jan Bajza.

Jaký dojem nakonec Lidečko a jeho obyvatelé na trojici komisařů udělají, bude jasné až počátkem prázdnin. Případný úspěch v celoevropské soutěži by sice pro valašskou obec neznamenal žádnou finanční odměnu, zisk prestižního titulu by však rozhodně byl tím pravým oceněním úsilí, které do příprav všichni v Lidečku vložili.

Čtěte také:

názor šéfredaktora Valašského deníku Miroslava Urubka