Předchozí
1 z 5
Další

Všestranným talentem se může pochlubit mladá valašská výtvarnice Kristina Vesková. Jejím povoláním, vášní a velkým koníčkem je královská disciplína umění – sochařství. Zabývá se ale také malířstvím, zejména akvarely a olejomalbou. Tvoří rovněž grafiky, mědiryty, keramiku i porcelán, přičemž experimentuje se zajímavými technikami výpalu.

Kristina VeskováZdroj: Deník / Michal Burda

„Moje díla jsou převážně figurální, realistická. Mísí se v nich surrealismus, symbolismus a jsou okořeněná dekadencí,“ popisuje Kristina Vesková. Její tvorbu si mohli lidé prohlédnout na řadě výstav v České republice, vystavovala však také v Itálii či Severním Irsku. Jednou z nedávných veřejných prezentací pak byla loňská expozice v galerii Karlovského muzea ve Velkých Karlovicích, kde výstavu vloni třiatřicetileté výtvarnice otevřeli u příležitosti XX. Malířských cest kolem Soláně.

Dílo sochařky Kristiny Veskové vystavené v Karlovském muzeu v roce 2019.Zdroj: Deník / Michal Burda

Akademická sochařka Kristina Vesková absolvovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti výtvarné zpracování keramiky a porcelánu u akademického sochaře Jiřího Vlacha (2002–2006). Ve studiu pokračovala na Akademii výtvarných umění v Praze (2006–2012), kde studovala nejprve v sochařském ateliéru u akademického malíře Jaroslava Róny a studium zakončila v ateliéru figurálního sochařství a medaile u profesora Jana Hendrycha.

Dílo sochařky Kristiny Veskové vystavené v Karlovském muzeu v roce 2019.Zdroj: Deník / Michal Burda

Po studiích na výtvarných uměleckých školách se v roce 2012 vrátila do rodného kraje, kde žije a tvoří ve vile rodičů v Janové u Vsetína. Od té doby představila své dílo na východní Moravě např. na komorních samostatných výstavách v rožnovské Kostnici (2014) a v kopřivnické K – galerii (2016). Ke svému životnímu jubileu 30 let si přála uspořádat ve Vsetíně velkou retrospektivní výstavu s tématem REM fáze. To se jí také podařilo, ale až se zpožděním v roce 2018.

Dílo sochařky Kristiny Veskové vystavené v Karlovském muzeu v roce 2019.Zdroj: Deník / Michal Burda

Inspiraci hledá Kristina Vesková v životě, v přírodě, moři a také ve své velké vášni – literatuře a filmové tvorbě žánru fantasy a sci-fi. „Jsem velký fanoušek Doctora Who, marvelovek či Stopařova průvodce galaxií. Sama jsem dokonce psala vlastní fanouškovské povídky,“ prozrazuje Kristina Vesková. V současnosti se lze v jejím díle často setkat s torzy lidských figur či s motivem hlav.