Rovněž firmy v našem regionu znatelně pocítily dopady první i druhé vlny koronaviru. Některým se daří situaci zvládat, jinde naopak ekonomické problémy vyústily až ke konci mnohdy tradičních a zavedených značek.
V létě se například po dlouhých sto šedesáti letech definitivně uzavřela historie skláren v Karolince na Vsetínsku. V posledních letech se zdejší skláři soustředili na zušlechťování skla strojním broušením a leptáním.
Podle vedení novoborského Crystalexu, pod který valašská sklárna spadala, však zákazníci tento druh produkce už nevyhledávají tak, jako v minulosti.
Karolinským sklárnám proto ubývalo zakázek.
„Z obchodně-ekonomického pohledu nebyla situace v závodu v Karolince příznivá již delší dobu,“ připustil před nedávnem generální ředitel společnosti Crystalex CZ Tomáš Januš.
Společnost se přesto snažila provoz udržet. Poslední ránu ale zasadil právě koronavirus – další pokles objednávek během pandemické krize vyústil v rozhodnutí vedení přestěhovat v létě výrobu do mateřského závodu v Novém Boru. O práci přišlo více než pět desítek zaměstnanců.
Do složité situace se kvůli dopadům koronakrize dostalo také pivovarnictví. Z mapy pivovarů ve Zlínském kraji kvůli tomu na sklonku léta vymizel pivovar v Uherském Brodě patřící firmě Pivovary Lobkowicz Group.
Areál posledního z velkých pivovarů v regionu osiřel, výroba zlatavého moku se přesunula do Černé Hory na Blanensko. Tradice uherskobrodského piva přitom sahala zpátky až do roku 1894.
„Několikaměsíční krizová opatření, která byla vládou zavedena v souvislosti s onemocněním Covid-19, se samozřejmě odrazila na fungování řady podniků, segment pivovarnictví nevyjímaje,“ komentovala odstavení technologie Silvie Špryňarová, PR manažerka čínské skupiny Citic Europe Holdings, jež vlastní Pivovary Lobkowicz.
FIRMY AGROFERTU PROPOUŠTĚNÍ NECHYSTAJÍ
Letošní koronavirové krizi naopak prozatím veskrze úspěšně odolává chemický průmysl v našem regionu zastoupený například společnostmi Fatra Napajedla či DEZA Valašské Meziříčí. Obě firmy patří do holdingu Agrofert a také do desítky největších zaměstnavatelů ve Zlínském kraji.
V Meziříčské chemičce letos prozatím k propouštění pracovníků sahat nemuseli.
„Jen jsme na pár týdnů odstavili jeden z našich provozů. Zaměstnanci byli posláni domů,“ sdělil Deníku mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Podle jeho slov DEZA ani do budoucna nebude z důvodu pandemické situace propouštět. Momentálně má společnost plný stav zaměstnanců.
Ve Fatře je situace obdobná. Pandemie Covid-19 se projevila na zaměstnanosti společnosti v jarní vlně, kdy zhruba 10 procent zaměstnanců bylo po dobu přibližně dvou měsíců na prostojích z důvodu nedostatku odbytu.
„Žádného zaměstnance jsme ale z důvodu pandemie nepropustili a ani s tím v nejbližší době nepočítáme. Spíše nám naopak pracovníci v určitých profesích stále chybějí,“ komentoval situaci ve Fatře Karel Hanzelka.
BEZ PRÁCE JE V KRAJI 11 731 LIDÍ
Dopady koronaviru se během roku promítly také do statistik zaměstnanosti. Zatímco v lednu letošního roku bylo ve Zlínském kraji bez práce 10 622 lidí, což odpovídalo míře nezaměstnanosti 2,6 procenta, na konci listopadu hledalo zaměstnání už 11 731 uchazečů.
Míra nezaměstnanosti stoupla o tři desetiny na 2,9 procenta. Vůbec nejvyšší nezaměstnanost (3 procenta) byla v červenci, kdy počet lidí bez práce překonal hranici 12 tisíc.