Hledali jsme možnost, jak pomáhat, protože nehrajeme, někteří ani nezkoušejí, nejsme využiti, vypráví herec Jan Kaštovský, který za svou kariéru prošel divadly v Ostravě, Brně, Praze, až zakotvil v Plzni a Českých Budějovicích.

Když vláda rozhodla o uzavření divadel, dlouho nečekal. Společně s ostatními zhruba dvaceti kolegy z divadla nabídl pomoc Krajské hygienické stanici Jihočeského kraje (KHS) s trasováním kontaktů. Absolvoval školení a dal se do práce. „Voláme, zjišťujeme informace o volaném, sdělujeme informace o karanténě, dozvídáme se, zda není v domácnosti senior a jaká je v domácnosti situace. Dohledáváme kontakty na praktické lékaře,“ líčí herec, který vyplňuje, co se dozví, do speciálního programu.

Hana Vagnerová je často obsazovanou herečkou. V populárním seriálu Lajna si zahrála postavu Denisy.
Rovnoprávnost v Česku postrádám, říká herečka Hana Vagnerová

Na starost má jako externí spolupracovník volat ne přímo nakaženým nemocí covid-19, ale těm, kteří byli s pozitivní osobou v kontaktu, měli by jít na testy a jsou v preventivní karanténě.

Počítač a mikrofon

Herec pracuje z domova. „Máme přihlašovací údaje, můžeme volat odkudkoliv. Udělal jsem si doma takový pracovní stan a telefonuji odsud. Kolegové, kteří pracují ve správě, či tajemník činohry, docházejí na volání do kanceláře,“ přibližuje Kaštovský.

K pomoci s trasováním potřebuje jen počítač a náhlavní soupravu s mikrofonem. Volá se přes internet. Za šest hodin stihl 22 kontaktů, jeden hovor trvá 15 až 20 minut. „Občas je to zábavné, někteří si chtějí povídat,“ říká Kaštovský a přiznává: „Dozvím se zajímavé příběhy, ale i smutné osudy lidí.“ Nová činnost herce nabíjí. „Mám pocit, že dělám něco pořádného, co má smysl,“ vysvětluje.

Přednost při očkování proti koronaviru dostávají senioři nad 80 let.
Češi a vakcína proti covidu: Dostane se ke všem, očkování má být zdarma

Psychicky unavený již z trasování není. „Nejdříve jsem měl tendence se více vciťovat, ale to by se člověk zbláznil. Snažím se pomoci a komunikovat povzbudivě. Co špatného se dozvím, to si nepřipouštím, to dobré si užívám,“ vypráví herec.

Za týden přes sto lidí

Má pocit, že lidi jsou připraveni. „Prvně jsem si myslel, že nebudou chtít říci informace. Za týden jsem obvolal přes sto lidí, a nesetkal jsem se s tím až na minimum výjimek, které se omlouvaly,“ vypráví Jan Kaštovský. „Lidi byli připraveni, že budeme volat. Jsou smířliví a snaživí. Spolupracují a jsou příjemní,“ dodává. Do telefonu se představuje za krajskou hygienu, že by ho nějaký divák poznal po hlase, se prý naštěstí ještě nestalo.

Kaštovský má nyní od zkoušení volno. Na jak dlouho, to zatím není jasné. Divadla se otevřou až v takzvaném druhém stupni tabulky ministerstva zdravotnictví. A to nejspíše nebude do Vánoc. Přesto si herec hry v paměti udržovat nemusí. „Říkám naší paměti disketa. V hlavě máme inscenace, které nehrajeme rok, třeba ty na otáčivé hlediště. Tyto texty se opráší a jde se s tím na jeviště. Celé se nám to vybaví,“ popisuje herec. S kolegy je v kontaktu. „Připravujeme hry do foroty, zjišťujeme, jak oslovit diváky venku či on--line. Přemýšlíme, jak ještě pomoci,“ uzavírá Kaštovský.

Společně to zvládneme.Zdroj: DeníkSpeciální příloha Společně to zvládneme

Tento článek je jedním z mnoha, které najdete již tento pátek 27. listopadu zdarma ve speciální příloze tištěných Deníků Společně to zvládneme. Ta se věnuje životu v době koronaviru a najdete v ní například:

* Tipy na dárky v těžké době
* Jak bojují s omezeními sportovci a umělci
* Jak se slavily Vánoce v dobách válek aneb Pozitivně v těžkých časech
* Jak mít dobrou náladu i bez večírků a cestování

A další zajímavé čtení. Nezapomeňte, v pátek 27. listopadu ve vašich tištěných Denících.