Obžalovaný Knězek má trvalé bydliště ve Frenštátě, pobývá ale v nedalekém Rožnově. V minulosti už byl za krádeže a výtržnictví odsouzený k obecně prospěšným pracím či podmíněným trestům. V současné době je ve vazbě.

Nejprve chtěl přespat a měl hlad

Podle nynější obžaloby se vloni v listopadu nejprve vloupal do sklepa obytného domu v Rožnově. „Rozbil skleněnou výplň okna a ve sklepní místnosti částečně zkonzumoval sedm sklenic zavařenin. To vše v době, kdy byl ve zkušební tříleté lhůtě po odsouzení za jinou majetkovou trestnou činnost,“ uvedla včera u soudu státní zástupkyně.

Druhý bod obžaloby se týkal fyzického napadení ženy v bývalém depu Českých drah v Rožnově. „Obžalovaný po předchozí slovní rozepři uchopil ženu za levou ruku a násilím jí s ní kroutil. Poté jí vytrhl francouzskou hůl a třikrát ženu uhodil do hlavy,“ přečetla státní zástupkyně.

Napadená žena patří k rožnovské komunitě bezdomovců, kteří bývalé železniční depo využívají k přespávání. Občas zde měl přespávat také obviněný Knězek.

Podle obžaloby vyvázla bezdomovkyně z útoku se zlomeninou záprstní kůstky a třemi tržnými ranami na hlavě. Znalec z oboru chirurgie označil její zranění za lehká s dobou léčení asi šest až osm týdnů.

František Knězek se už dříve při výslechu k oběma činům přiznal. Vypověděl, že do sklepa se vloupal proto, že neměl kde přespat a kompoty snědl, neboť měl hlad a žízeň.

Jen potyčka s bezdomovkyní se podle jeho slov odehrála jinak. „Vím, že k ní nemělo dojít. Nechtěl jsem té paní ublížit a lituji toho. Ale to, co vypověděla, není ani z poloviny pravda,“ hájil se u soudu obžalovaný.

Podle jeho verze, kterou soudkyně Alena Matochová přečetla z dřívější Knězkovy výpovědi, mu žena měla nejprve bezdůvodně nadávat a sama jej také praštit francouzskou holí. „Snažil jsem se jí hůl vykroutit. Dostal jsem vztek. A jednou jsem ji přetáhnul. Pak jsem hůl odhodil. Jednal jsem v afektu,“ stálo mimo jiné ve čtené výpovědi obžalovaného.

Konečný verdikt včera ještě u soudu nepadl. Soudkyně Alena Matochová si nejprve vyžádá spisy týkající se dalších trestních řízení, ve kterých obžalovaný Knězek figuruje. Soudní líčení odložila na květen.