Například zlínská policie jako jediná v kraji používá k hlídání hrobů koně.

„Dostanou se totiž do těžko přístupných míst, kam se například nedostanou pomocí auta. Hlavně však mohou snadněji i dostihnout případné pachatele,“ vysvětlila jejich mluvčí Jana Bartíková. Dodala, že krádeží policisté nezaznamenáva­jí mnoho.

„Je to částečně i tím, že lidé to nenahlásí nebo na to přijdou až po delší době,“ konstatovala mluvčí.

Podle návštěvníků zlínského hřbitova by se měly tato památeční místa chránit celoročně.

„Je to sice hezké, že hlídají v tuto dobu, ale podle mě by tu museli být pořád. Krade se totiž celý rok, ať už svíčky nebo lucerničky,“ mínil Radomír Ctibora ze Zlína.

Podobný názor má i Marie Pekařová. „To by tady musely být kamery, které by je načapaly. Jak může policista poznat zloděje, kterýsi pod paží nese věnec od běžného návštěvníka?“ poznamenala seniorka.

Pozornost policistů však rovněž směřuje i na přeplněná parkoviště. Například v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku využil zloděj nepozornosti hned dvou řidičů a oběma jim vykradl auta.

„Jednašedesáti­letému muži vzal z auta, které nezamkl, peněženku se čtyřmi a půl tisíci korun. To samé udělal i u opodál stojícího auta. Rozbil okno a ukradl dvacetileté ženě peněženku se třemi sty korun,“ sdělil mluvčí policie v Uherském Hradišti Aleš Mergental.

Dodal, že z těchto důvodů policisté nyní střeží hlavně auta stojící u hřbitovů. „Jakmile uvidí, že je odemčené nebo že uvnitř nechali lidé cennosti, tak buď se snaží u vozu chvíli počkat na jeho majitele a nebo si pomocí značky vlastníka zjistí a pošlou mu vzkaz,“ vysvětlil mluvčí.

Okradené návštěvníky hřbitovů mají už i na Vsetínsku. „Lidé by si měli uvědomit, že zloděje lákají přeplněná parkoviště a často nepozorovaně sledují, jestli si člověk vůz zamkl nebo co v něm nechává,“ upozornila mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Stejně tak lapkové vyčkávají i chvíle, kdy jdou lidé třeba jen nabrat vodu do vázy a nechají na pomníku třeba volně položenou kabelku.