Muž loni 23. prosince udusil svého bratra a uškrtil jeho manželku. Navíc v ten samý den měl zrovna narozeniny.

Teprve dva dny po činu zavolal hasiče se smyšlenou historkou, že se nemůže na své příbuzné odbouchat. Když dům záchranáři otevřeli, našli za dveřmi mrtvého muže. Policisté pak pátrali po ženě. Její nahé tělo objevili až na Štěpána v septiku.

„Je mi to hrozně líto,“ rozplakal se hned na začátku jednání Novotný a zároveň se omluvil rodině. Protože se dál k případu odmítl vyjádřit, přečetl soudce Radomír Koudela jeho výpověď z přípravného řízení.

V ní muž popisoval, co se den před Vánoci v domku, kde všichni tři bydleli, odehrálo. „Ten den mi volal brácha, jestli jsem doma, že mi přijdou popřát k narozeninám. Bratr s manželkou obývali dolní patro, já horní. Byl jsem tam u nich v nájmu. Už když přišli ke mně, byli podnapilí. Začali jsme pít vodku a pustili si staré filmy. Dohromady jsme vypili asi tři litry vodky. Pak jsme se začali hádat. Bylo to o politice i o domu. Bratr mi začal vyhrožovat, že mě vyhodí. Do toho se přidala švagrová. Pak se brácha naštval a šel si lehnout,“ líčil celou událost obžalovaný muž.

Podle jeho slov pak chodil asi deset minut po baráku. „Když jsem ho uviděl, jak tam spí, najednou ve mě něco přeskočilo. Vytáhl jsem polštář z pod jeho hlavy a dal mu jej na ústa. Nebránil se, jen trochu hýbal rukama. Chvilku chrápal, pak přestal a nehýbal se. Myslel jsem si, že omdlel. Najednou se objevila švagrová a začala křičet, že jsem vrah a že zavolá policii,“ vypovídal Novotný. Pokračování na

Ze strachu, aby švagrová skutečně policii nevolala, jí pak podle výpovědi chytil pod krkem, natáhl se pro provázek, který ležel na stole a několikrát jím omotal ženin krk.

„Bráchu jsem pak odtáhl k nim dolů, za vstupní dveře. Při tom jsem musel někde klepnout hlavou o schodek. Zůstala tam krev, kterou jsem utřel ponožkou. Pak jsem se vrátil k sobě a uvědomil si, že tam je švagrová,“ uvedl muž.

Bez jakéhokoliv důvodu prý ženu vysvlékl a odtáhl ji ven na zahradu. „Tak mě napadlo, že ji strčím do septiku. Odtáhl jsem skruž a hodil ji tam,“ řekl Novotný. Svršky švagrové včetně polštáře, kterým udusil bratra, pak spálil v kotli.

Na druhý den si prý vůbec nic nepamatoval. „Postupně mi ale začalo docházet, že to zřejmě nebyl sen. Chtěl jsem volat policii, ale neudělal jsem to. Další den už jsem to nemohl vydržet, tak jsem přivolal hasiče s tím, že mi neotvírají,“ dovyprávěl Novotný.

Podle jeho slov nebyly vztahy mezi ním i manžely zrovna optimální. „Dělali mi celou dobu peklo. Celé roky. Hrozně pili a žili ve špíně,“ hájil se Novotný.

Soudce předvolal i dvě dcery zavražděných manželů. Obě ženy ale tvrdily, že se s rodiči moc nestýkaly, právě kvůli jejich častému pití.

„Naše jsem naposledy viděla v dubnu. Den po Štědrém dnu mi volal strýc, prý jestli nejsou naši doma. Prý je několik dnů neviděl a má o ně strach. Pak nás znovu volal, že bychom měli přijet. Na místě už byli hasiči i policie. Strýc byl trochu nervózní, ale nic víc,“ popsala jedna z dcer.

Psychiatra Jiří Pokora, který dělal na Novotného posudek, vyloučil, že by muž trpěl duševní poruchou. „Bratra zabil z afektu zlosti, která se v něm dlouhou dobu hromadila. Styděl se za to, že pili i v čem žili. Ženu zabil pak ze strachu, aby nevolala policii,“ sdělil soudu své závěry psychiatr.

Pokora rovněž podotkl, že u Novotného je však vysoká pravděpodobnost nápravy.

K tomuto faktu přihlédl i soud. Přestože Novotnému hrozil i výjimečný trest, a to pětadvacet let za mřížemi, navrhl jak státní zástupce Roman Kafka, tak obhájce, aby byl muž potrestán v základní trestní sazbě, tedy od dvanácti do patnácti let.

S tím nakonec soudce Koudela i jeho přísedící souhlasili a Novotný si tak za dvojnásobnou vraždu odsedí patnáct let ve věznici mírnějšího typu, tedy s ostrahou. „Nikdo už mu však nesmaže ten fakt, že je to bratrovrah a že navíc zabil i svou švagrovou. Sám si zkazil život. To, co se stalo, už nejde vzít zpět. Měl jiné možnosti, jak ze své situace ven,“ konstatoval po vynesení verdiktu Koudela.

Rozsudek ještě není pravomocný. Obhájce i státní zástupce si vzali lhůtu na rozmyšlenou.