Vsetín, Valašské Meziříčí - Podruhé stanul včera před vsetínským okresním soudem devětačtyřicetiletý Václav Dvorský z Valašského Meziříčí. Obžaloba jej viní z výroby pervitinu a nedovoleného ozbrojování, za což mu hrozí až pět let vězení.

Ani tentokrát však konečný verdikt nepadl. Státní zástupkyně i obhájce obžalovaného si vyžádali výslech dalších svědků. Soud se bude případem zabývat znovu 19. října.

Obžalovaný Václav Dvorský měl pervitin „vařit“ v kuchyni svého bytu ve Valašském Meziříčí na začátku října minulého roku. „Jako surovinu pro získání drogy použil deset balení modafenu po čtyřiadvaceti tabletách a řadu dalších chemikálií, ze kterých vyrobil přibližně čtyři gramy pervitinu,“ uvedla státní zástupkyně Jana Vyslychová.

Ve druhém bodě obžaloby státní zástupkyně Dvorského obvinila z nedovoleného ozbrojování. „Obstaral si samopal Tokarev s funkčním zásobníkem. Na zbrani poté provedl úpravy nezbytné k tomu, aby byla zase funkční,“ uvedla Vyslychová.

Co se prvního bodu obžaloby týče, k odhalení Dvorského varny přispěla na počátku října nedbalost samotného obžalovaného. Při vaření pervitinu totiž začaly hořet výpary z chemikálií používaných při výrobě. „Muž si připálil cigaretu nad plynovým hořákem a z kuchyně odešel. Hořák nevypnul a následně došlo k malému výbuchu nahromaděných výparů chemických látek,“ líčil v říjnu po požáru mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Dvorský už dříve strávil za výrobu drog několik měsíců ve vazbě. Na svobodu se dostal v červnu 2008. Až do roku 2012 je ale v podmínce. U soudu tvrdil, že od minulého prohřešku se znovu uchýlil k vaření pervitinu právě až v případě, který skončil požárem. „Pervitin jsem vyráběl jen pro svou potřebu. Závislý nejsem, užívám jej například, pokud se chci jít bavit, aby se mi nechtělo spát,“ vysvětloval už v červenci Václav Dvorský.

Chemikálie a výbavu potřebnou k výrobě drogy si podle svých slov opatřil „pod rukou“ několik dní předem na známé Stodolní ulici v Ostravě. „Byl to blbý nápad,“ zalitoval u soudu Dvorský.

S druhým bodem obžaloby, který jej viní z nedovoleného ozbrojování, Dvorský nesouhlasil už při prvním líčení. Tvrdil, že samopal, který doma přechovával, nebyl funkční a on sám, že na něm ani žádné úpravy nedělal. „Zakoupil jsem jej na inzerát na internetu za patnáct stovek, protože se o tyto zbraně z války zajímám. Měl sloužit jako dekorace do bytu. Už z dřívějška mám doma nějaké bajonety a nože,“ vysvětloval Dvorský.

Podle svých slov pouze netušil, že je třeba k takové zbrani mít doklad o jejím znehodnocení. „Za střelby neschopný jej při domovní prohlídce označil i policejní technik,“ uváděl dále na svou obhajobu Dvorský.

Jeho slova ale včera zpochybnila soudkyně Alena Matochová, když četla závěry prohlídky, které zbraň podrobil policejní expert. „Samopal sice není střelby schopný, ale jsou na něm zjevné stopy, které svědčí o snaze znovu jej zprovoznit. Původní sváry někdo odbrousil, je možné pohybovat závěrem i zasunout zásobník,“ četla Matochová.

Konečný verdikt soud v pondělí nevynesl. Přítomné strany se shodly na tom, že je třeba předvolat další svědky, zejména pak policejního technika přítomného domovní prohlídce ve Dvorského bytě a také policejního experta, který zkoumal zadržený samopal. Líčení bylo odročeno na 19. října.