Trestní senát okresního soudu ve Vsetíně jej v pondělí uznal vinným ze zpronevěry a podvodů. Několika poškozeným bude muset navíc uhradit dohromady téměř 790 tisíc korun, o které je svým jednáním připravil.

Státní zástupce Petr Bareš obvinil Františka Mikudu z toho, že v letech 2004 a 2005, kdy působil jako ředitel v autoškole majitelky Lucie Hartmanové, uzavíral jejím jménem různé transakce, přestože věděl, že závazkům nebude moci dostát. „Dopustil se tak podvodů a v jednom případě také zpronevěry, navíc v době, kdy byl v podmínce za předchozí trestnou činnost,“ uvedl Bareš.

Konkrétně v červnu 2004 objednal František Mikuda u autoškoly působící ve Valašském Meziříčí výcvik řízení nákladních automobilů pro vojáky z Vyškova. Fakturu za tuto službu nezaplatil. Na přelomu roku 2004 a 2005 se podobná situace opakovala.

„Za výcvik vojáků poté převzal úhradu dvě stě osmdesát tisíc, kterou ale nepoužil ve prospěch svého zaměstnavatele, ale nechal si ji pro svou potřebu. Z účtu firmy navíc několikrát neoprávněně vybíral různé peněžní částky,“ přiblížil prohřešky soudce Jaromír Matocha.

Státní zástupce požadoval pro obžalovaného trest při horní hranici zákonné sazby. „V tomto případě mohl soud poslat Mikudu do vězení na šest měsíců až tři roky. Přiklonili jsme se k souhrnnému trestu v trvání třiceti měsíců,“ oznámil Matocha.

Mikuda svou vinu před soudem přiznal, přestože si neodpustil částečné výhrady vůči obžalobě. „Uznávám, že některé peníze jsem skutečně odčerpal. Nesouhlasím ale s tím, že by škoda, která je mi kladena za vinu, byla tak vysoká,“ ohradil se obžalovaný. Argumentoval tím, že zpracovaný znalecký posudek nezahrnoval veškeré účetní doklady, které měly snížit způsobenou škodu v jeho prospěch.

S tím, ale nesouhlasil autor posudku, soudní znalec Jan Juráň. „Mohu reagovat jen na ty doklady, které byly řádně předloženy soudu,“ bránil před soudem své závěry Juráň.

Mikuda vyřčený rozsudek nakonec přijal. Požádal pouze o umístění do mírnější věznice vzhledem ke svým zdravotním problémům. Tomu soudní senát vyhověl. Práva na odvolání se na místě vzdal také státní zástupce Petr Bareš.

Složitou kauzu Františka Mikudy projednával vsetínský soud od listopadu 2006. Včerejší stání bylo v pořadí už pátým. Jednotlivá stání se totiž neustále odkládala právě kvůli zkoumání nových účetních dokladů a doplňování znaleckého posudku.

František Mikuda sám dříve autoškolu provozoval. Soud ve Vsetíně mu ale v únoru 2002 vyslovil sedmiletý zákaz podnikání v tomto oboru poté, co společně s několika policisty prodával bez zkoušek řidičské průkazy především vietnamským žadatelům.