Osudnému útoku předcházelo společné popíjení alkoholu a pozdější hádka. „Muž si po čase šel lehnout, ale ve vulgárních slovních výpadech vůči obžalované ani poté nepřestal,“ přiblížila u soudu státní zástupkyně Jana Vyslychová.

Přibližně o půl deváté večer proto Radmila Pietruchová, v té době už značně opilá, odešla do kuchyně, ze zásuvky vzala kuchyňský nůž se sedmnácticenti­metrovou čepelí a svého přítele, který ležel na břiše, bodla do zad. „Tímto útokem mu způsobila poranění dolního laloku pravé plíce, pneumothorax, krvácení do hrudní dutiny a také zlomeninu osmého žebra,“ líčila závažnost poranění Vyslychová.

Obžalovaná Pietruchová ihned po činu utekla z bytu k sousedovi, odkud zavolala polici a vše ohlásila. Tím těžce zraněnému muži zřejmě zachránila život. Podle zpracovaného znaleckého posudku by totiž bez okamžité operace a hospitalizaci na ARO valašskomeziříčské nemocnice dvaašedesátiletý muž určitě zemřel.

Velký podíl na celém incidentu měl vypitý alkohol. Pietruchová ještě dvě a půl hodiny po činu nadýchala přes tři promile. Opilý byl také její druh. Navíc byl osudný útok zřejmě jen vyvrcholením dlouhodobých neshod mezi oběma partnery. „Celý den probíhal normálně. Šli jsme vyřídit nějaké platby do města a stavili se na pivo. Doma jsme pak popíjeli svařené víno a grog,“ popisovala před soudem Pietruchová. Její přítel poté na několik hodin odešel a ji v bytě zamknul, což prý byla běžná praxe.

„Když se večer vrátil, byl opilý a bezdůvodně se na mně vrhnul. To taky nebylo poprvé. Mlátil mi hlavou o zeď, tahal mě za vlasy po koberci a pořád mi nadával těmi nejsprostšími výrazy,“ popisovala Radmila Pietruchová.

Poté si muž šel lehnout. Šťavnatými nadávkami však svou družku častoval dál. „Nikdy jsem nikomu neublížila ani nechtěla ublížit. Ani nevím, jak jsem vzala nůž. Nechtěla jsem ho zabít, jen jsem si přála, aby už byl zticha,“ vylíčila poslední vteřiny před napadením obžalovaná.

Pobodaný muž vystupoval v pondělí u soudu v roli svědka. Ve své výpovědi ovšem uvedl, že si z inkriminovaného večera nic nepamatuje.

Předseda soudního senátu Aleš Matura mohl poslat obžalovanou Radmilu Pietruchovou za mříže až na osm let do věznice s ostrahou. Konečný verdikt ale zněl 26 měsíců nepodmíněně ve věznici s dozorem. „Je třeba přihlédnout k plnému doznání a spolupráci, lítosti nad činem, i na to, že bezprostředně po činu přivolala pomoc,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Matura.

Radmila Pietruchová trest přijala a na místě se vzdala práva na odvolání k soudu vyšší instance. Státní zástupkyně Jana Vyslychová si ponechala zákonnou osmidenní lhůtu na rozmyšlenou.