„Moc se mi to nezdálo, protože směs v sáčku připomínala marihuanu nebo tabák. Podezřelý balíček jsem zanesla odbornici, která i potvrdila, že se skutečně jedná o marihuanu,“ popsala událost Romana Zlámalová. Její syn tvrdil, že balíček získal za třicet korun od muže, který ho potkal v blízkosti městského parku. „Řekl mi, že je to velmi dobrý a nedostatkový čaj, proto se prodává po trochách. Když na mě promluvil, trochu jsem se lekl, a tak jsem mu raději peníze dal, aby mě nechal na pokoji,“ poznamenal školák. Velitel hradišťské městské policie Jaroslav Ježo si na podobné případy nepamatuje.

„Lidé nám čas od času oznámí, že objevili podezřelé místo, kde by se rostliny konopí mohly vyskytovat a občas se i jejich podezření potvrdí. Na oznámení přímého prodeje drogy v ulicích si ale nepamatuji,“ podotkl Ježo. Případů, kdy lidé vařili nebo prodávali drogy ale policisté ČR v Uherském Hradišti řeší ročně desítky. Před několika dny například řešili případ 23leté ženy z Hodonínska, která drogu vyráběla v domku v Ostrožské Lhotě. V těchto dnech si vyslechla obvinění policejního komisaře, který jí obvinil z trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Žena vyrobila v období od července do října letošního roku v rodinném domku v Ostrožské Lhotě nejméně třikrát psychotropní látku metamfetamin. Použila ji pro osobní potřebu.

Pervitin zdarma

„Tuto látku vyrobila pomocí předmětů a různých chemikálií, které byly v domě nalezeny při domovní prohlídce. Dům patří majiteli, který výpověděl, že o výrobě nevěděl,“ informovala mluvčí hradišťské policie Jitka Zámečníková. Kriminalisté zjistili, že dívka nejméně ve třech případech zdarma poskytla pervitin v dávkách po 0,2 gramech jiné uživatelce a po 0,1 gramech ve dvou případech dalšímu uživateli drog. Ti pervitin použili pro svoji potřebu. V případě prokázání viny hrozí dívce trest odnětí svobody až do výše pěti let.

To, že se zájem o drogy nevyhýbá ani malým dětem nepotvrzuje jen případ Petra Zlámala. Podobné zkušenosti má i majitelka hradišťského papírnictví Hana Chládková. „Celkem běžně se stává, že sem dojdou děti ve školním věku a chtějí po mě dýlerky (igelitový sáček s uzavíracím patentem – používá se, mimo jiné, i pro dávkování marihuany). Já je ženu z obchodu s tím, že nic podobného nemám. Možná se tak připravuju o kšeft, ale podobné zájmy podporovat nehodlám,“ míní rozhodně podnikatelka. (kO)