Muž z Ostravy, který má v rejstříku trestů jedenáct záznamů především za majetkovou trestnou činnost, podle policistů od května do července vnikl do sedmi budov.

„Využíval neuzamknuté dveře rodinných domků a dalších objektů nebo pootevřených oken,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Začátkem července navečer se pootevřeným oknem v přízemí dostal například do rodinného domku ve Vsetíně. Ukradl zde 36 tisíc korun. Z neuzamčeného domku ve Valašském Meziříčí během dne zase ze stolu ukradl iPad za pět tisíc korun a z peněženky platební kartu.

„Do domů chodil především zadními nebo bočními vchody, které přes den lidé často nezamykají. Nevadilo mu ani, že je zrovna někdo doma,“ poznamenala Javorková.

JSEM NOVÝ SOUSED A HLEDÁM KOČKU

V jednom z domků v Rožnově se tak poberta na chodbě potkal s majitelkou, které řekl, že je nový soused a zatoulala se mu kočka a on ji hledá. Z peněženky v kuchyni ukrást čtyři tisíce korun.

Peněženku ukradl i v kanceláři ve Valašském Meziříčí a zadním neuzamknutým vchodem se dostal též do meziříčské restaurace, kde z kanceláře z číšnického fleku vzal přes 13 tisíc korun, doklady a platební karty.

„Odcizenými kartami poté zaplatil několik nákupů. Celkem způsobil škodu téměř sedmdesát tisíc korun,“ shrnula Lenka Javorková.

Policisté drzého zloděje ztotožnili díky popisu od poškozených, kamerovým záznamům a také díky osobní znalosti policistů. V tomto týdnu vsetínští kriminalisté muže obvinili z krádeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a porušování domovní svobody. Hrozí mu až pětileté vězení.

Policisté vyzývají, aby byli lidé především v letních měsících obezřetní a dbali na uzamykání dveří a zavírání oken, i když dům opouští jen na krátkou chvíli.

„Podobná doporučení platí v kancelářích, které doporučujeme i při krátkém opuštění rovněž uzamykat a mít své věci stále pod kontrolou,“ uzavřela Lenka Javorková.