Konečné rozhodnutí však v pondělí u soudu ještě nepadlo. Soudkyně Alena Matochová rozhodla, že je třeba předvolat další svědky. Další projednávání proto odložila na druhou polovinu září.

Obžalovaný Václav Dvorský měl pervitin „vařit“ v kuchyni svého bytu ve Valašském Meziříčí na začátku října minulého roku. „Jako surovinu pro získání drogy použil deset balení modafenu po čtyřiadvaceti tabletách a řadu dalších chemikálií, ze kterých vyrobil přibližně čtyři gramy pervitinu,“ uvedla při čtení obžaloby státní zástupkyně Jana Vyslychová.

Ve druhém bodě obžaloby státní zástupkyně Dvorského obvinila z nedovoleného ozbrojování. „Obstaral si samopal Tokarev s funkčním zásobníkem. Na zbrani poté provedl úpravy nezbytné k tomu, aby byla zase funkční,“ uvedla Vyslychová.

Co se prvního bodu obžaloby týče, k odhalení Dvorského varny přispěla na počátku října nedbalost samotného obžalovaného. Při vaření pervitinu totiž začaly hořet výpary z chemikálií používaných při výrobě. „Muž si připálil cigaretu nad plynovým hořákem a z kuchyně odešel. Hořák nevypnul a následně došlo k malému výbuchu nahromaděných výparů chemických látek,“ líčil v říjnu po požáru mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Hasiče tehdy zavolala čtyřiadvacetiletá Dvorského spolubydlící. Včera před soudem vystupovala v roli svědkyně. Uvedla, že v inkriminovanou dobu spala. O tom, že by Dvorský doma vyráběl drogy, podle svých slov také nic nevěděla.

Samotný Dvorský už dříve strávil za výrobu drog několik měsíců ve vazbě. Na svobodu se dostal v červnu 2008. Až do roku 2012 je ale v podmínce. U soudu tvrdil, že od minulého prohřešku se znovu uchýlil k vaření pervitinu právě až v případě, který skončil požárem. „Pervitin jsem vyráběl jen pro svou potřebu. Závislý nejsem, užívám jej například, pokud se chci jít bavit, aby se mi nechtělo spát,“ vysvětloval v pondělí před soudkyní Václav Dvorský.

Chemikálie a výbavu potřebnou k výrobě drogy si podle svých slov opatřil „pod rukou“ několik dní předem na známé Stodolní ulici v Ostravě. „Byl to blbý nápad,“ zalitoval u soudu Dvorský.

S druhým bodem obžaloby, který jej viní z nedovoleného ozbrojování, Dvorský nesouhlasil. Tvrdil, že samopal, který doma přechovával, nebyl funkční a on sám, že na něm ani žádné úpravy nedělal. „Zakoupil jsem jej na inzerát na internetu za patnáct stovek, protože se o tyto zbraně z války zajímám. Měl sloužit jako dekorace do bytu. Už z dřívějška mám doma nějaké bajonety a nože,“ vysvětloval Dvorský.

Podle svých slov pouze netušil, že je třeba k takové zbrani mít doklad o jejím znehodnocení. „Za střelby neschopný jej při domovní prohlídce označil i policejní technik,“ uvedl dále na svou obhajobu Dvorský.

Konečný verdikt soud v pondělí nevynesl. Přítomné strany se shodly na tom, že je třeba předvolat další svědky. Líčení tedy bylo odročeno až na 21. září. Václav Dvorský je v současné době trestně stíhán také za další výrobu a distribuci pervitinu, kde mu hrozí až pětiletý trest vězení.