V průběhu června a července odhalily opakované terénní kontroly úmyslné poškození deseti kusů vzrostlých třešní na ul. 1. máje a Sokolská.

„Stromy někdo mechanicky navrtal do kmene a pravděpodobně do vývrtu nalil silně koncentrovanou chemickou látku, která zapříčinila uschnutí stromů,“ uvedl Tomáš Kunc, který má na odboru komunálních služeb na starosti správu zeleně.

Na odpis je deset třešní

Nad chováním vandala kroutí hlavou nejen Meziříčané. „To musel být nenormální, chorobný člověk, kterému asi vadí všecko na světě. Nechápu, co mu na těch stromech mohlo vadit,“ zlobil se místní Zdeněk Šmíd.

„Máme podobné stromy na Štěpánově. Krásně kvetou. Je fakt, že by někoho mohly otravovat plody, které padají na chodník. Ale tak padají. Nikoho by nás nenapadlo ho podřezat, nebo nějak zlikvidovat,“ dodal Meziříčan.

„Nedávno mě navštívil jeden Slovák a moc chválil naši zeleň, že to tu máme mnohem hezčí. Že u nich se všude staví a příroda se vytrácí. Měli bychom být na tu zeleň hrdí a vést k tomu i děti a ne ji ničit,“ komentovala chování neznámého vandala Vsetíňanka Zuzana Pařenicová.

Poruší se cévy a pro strom je to konec

Co se s takto narušenou dřevinou děje popsala botanička Barbora Sasáková.

„Nevím, co přesně to bylo za látku. Ale obecně ji strom rozvede cévními svazky, poruší se tlak v cévách a cévicích a voda se nerozvádí po celé rostlině. Ta následně uschne. Pokud se poruší rozvod vody, je to pro stromy konečná.“ vysvětlila.

Může se tak stát během pár dní. „Strom bude chátrat postupně. Pokud by to byla například koncentrovaná kyselina, naleptá dřevo, lýko a cévy a může to být během dne, dvou,“ doplnila botanička.

„Zajímalo by mě, komu ty stromy mohly vadit, pochopila bych, kdyby to bylo nebezpečné skrz dopravu, nebo spor kvůli špatným sousedským vztahům. Ale na veřejném místě, tomu moc nerozumím. Musel to být dlouhodobý záměr je zničit, dalo to práci, nezdá se mi, že by to byl rozmar,“ uvažovala Sasáková.

Na ulici Sokolská odnesly řádění vandala čtyři stromy, na ulici 1. máje pak dalších šest třešní. S podobnými praktikami už se zaměstnanci města v minulých letech setkali. „V žádném z případů se však nejednalo o poškození v takovém rozsahu,“ dodal Kunc.

Město v nejbližších dnech podá trestní oznámení na neznámého pachatele. „Pokud má někdo informace, které by vedly k jeho dopadení, ať se, prosím, obrátí na Policii ČR,“ apeluje na veřejnost Kunc.

Podle policejního mluvčího Vladislava Malcharczika ve čtvrtek v poledne ještě policie trestní oznámení nepřijala.

„Zatím přesně nevíme, o co se jedná. Určitě ale bude rozhodovat výše škody. Pokud bude nižší, mohl by to být přestupek proti majetku. Ale v tomto případě myslím, že bude škoda vyšší než pět tisíc korun. Tím pádem by se jednalo o poškození cizí věci,“ nastínil možnosti posouzení případu.

Podobných případů už bylo několik

Podle okolností se v kvalifikaci může objevit paragraf se zaměřením na ekologii, tedy poškození a ohrožení životního prostředí. To bude ale předmětem vyšetřování.

Policie registruje několik nedávných případů poškození stromů.

„Něco bylo ve Valašském Meziříčí, také u Jablůnky někdo nařezal stromy. Řešili jsme i vandalismus v Liptále, kdy někdo polámal mladé stromy. Tuším, že v minulosti jsme vyšetřovali i navrtané stromy s nějakou vpravenou látkou dovnitř,“ uzavřel mluvčí.