Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom. Spolu s firmou Energoaqua je v kauze obžalovaný i její ředitel Oldřich Havelka. Vinu u vsetínského okresního soudu, který případ od ledna projednává, opakovaně odmítl, stejně jako zmocněnec podniku Vladimír Kurka.

„Havárii způsobila prokazatelně společnost Energoaqua nesprávným provozem celku vodního hospodářství, a to především chemické čistírny odpadních vod,“ řekl Klicpera, který jeden ze stěžejních posudků ve sledovaném případu otravy Bečvy vypracovával pro policii. Firma podle něj nedodržela povolení k nakládání s vodami a další předpisy. Zjištěných pochybení byla podle znalce řada.

Společnost Energoaqua, obžalovaná ze způsobení ekologické havárie na řece Bečvě v září 2020, sídlí v areálu bývalé Tesly Rožnov.
Voda z Bečvy nepředstavovala po otravě nebezpečí pro lidské zdraví, řekl znalec

Obžalovaný ředitel firmy se závěry znalce nesouhlasí. „Toto je pohádka o Červené Karkulce. Je tam jedna nepravda za druhou. To už je úsměvné,“ řekl novinářům před soudní síní Havelka.

Za příčiny otravy řeky označil Klicpera zanedbání personálních otázek a kvalifikace zaměstnanců a dále zrušení původní funkce dvou lagun ze strany managementu firmy.

„Laguny měly fungovat jako vyrovnávací nádrže, měly řádově 16 tisíc kubíků vyrovnávací kapacity a tyto vyrovnávací nádrže mohly a měly zastavit případný únik nebezpečných látek, které by ohrozily život v řece. Podobné nádrže má třeba Deza a ta je provozuje. Funguje to tak, že když ty odpadní vody nějakým způsobem utečou, tak se chytí v těch lagunách,“ uvedl Klicpera.

Výpusť kanálu vedoucího do valašskomeziříčské části Juřinka z bývalého areálů Tesly Rožnov, ze kterého do řeky Bečvy opakovaně unikly chemikálie; středa 2. prosince 2020
Kontaminované vody unikaly do Bečvy několik hodin, tvrdí posudek

Kvůli odpojení lagun byl podle něj odpojen monitorovací systém a odpadní vody směřovaly přímo do odvaděče. „Odpadní vody, které utekly z čistírny, byly za šest hodin v Bečvě. Nikdo už je nedokázal zastavit, protože se to nevědělo,“ řekl znalec.

K odpojení lagun podle něj firma přistoupila nelegálně. Energoaqua laguny využívala k výrobě pitné vody. Podle obžaloby je odpojila v polovině roku 2018, několik měsíců po havárii firma jednu opět zapojila.

Vsetínský soud začal kauzu Bečva projednávat letos na konci ledna:

Zdroj: Michal Burda

Jako další důvod havárie označil Klicpera neodborné vedení čistírny odpadních vod. Podrobně též popsal způsob nakládání s kyanidy ve firmě. „K likvidaci kyanidů neexistoval samostatný provozní předpis, kterým by se někdo řídil,“ uvedl znalec.

Technolog čistírny navíc podle něj opakovaně vydal pokyn, aby se vody, u nichž se nevědělo, zda jsou dostatečně vyčištěné, akumulovaly v čistírně. „Nebo se vypouštěly pomaloučku a přidávaly k tomu, co teče z ostatních reaktorů,“ řekl Klicpera.

Tento postup je podle něj nepřípustný. Znalec též tvrdí, že firma provozovala kyanidové jímky, v nichž uchovávala odpadní vody s obsahem kyanidů, bez povolení. Havelka to odmítl.

Výpusť kanálu vedoucího do valašskomeziříčské části Juřinka z bývalého areálů Tesly Rožnov.
Energoaqua při směně před otravou Bečvy závadnou vodu nevypustila, tvrdí svědek

K otravě podle Klicpery přispělo i velké sucho, kvůli němuž bylo v září 2020 v řece málo vody. „Vody, které tekly z odvaděče Energoaquy, se nedostatečně ředily,“ uvedl znalec.

O otravě řeky kyanidy podle něj svědčí zabarvení žaber uhynulých ryb. „Nikdo, zejména ne rybáři, si nevšiml, že ryby mají třešňově vybarvené žábry. To je základní důkaz o tom, že je ryba otrávena kyanidy,“ řekl Klicpera.

Pernický: Ryby jsme prohlíželi, červená žábra neměla žádná

Předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku Stanislav Pernický se proti tomu ohradil. „Ryby, které jsme vytahovali z vody 20. září, jsme prohlíželi. Žádná z nich neměla jasně červená žábra nebo žábra v barvě zralých třešní,“ řekl dnes ČTK Pernický. Znalec Klicpera nadále vypovídá, soud ho předvolal také na čtvrtek.

Projednávání případu otravy řeky Bečvy společností Energoaqua ze září 2020, 30. ledna 2023, Okresní soud, Vsetín.
Svědek: Energoaqua odebrala v roce 2020 asi 140 kontejnerů s kyanidovou vodou

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest.

Firma podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem.

Zástupci firmy to odmítají. Tvrdí, že první ryby začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění a je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla Energoaqua. Zapravdu jim dávají i někteří vědci a rybáři. Blíže místu úhynu prvních ryb má výpust například valašskomeziříčská chemička Deza.