Městská policie ve Vsetíně kvůli Valašskému záření posílila na víkend hlídky. V nejkritičtějších chvílích, kdy se k probíhajícímu festivalu připojil ještě druholigový zápas v ledním hokeji na zimním stadionu, bylo v terénu čtrnáct strážníků. A nedá se říci, že by byli bez práce. „Letošní ročník záření byl rozhodně rušnější než minulé a souviselo to právě s požíváním alkoholu,“ potvrdil ředitel městské policie Nikolaj Martinák.

Strážci pořádku několikrát za víkend řešili drobnější fyzická napadení. „V sobotu jsme museli převézt na protialkoholní záchytnou stanici do Kroměříže padesátiletého Vsetíňana, který krátce před vystoupením Dády Patrasové, namol opilý, budil veřejné pohoršení,“ vzpomenul Martinák.

V noci na neděli, v době, kdy už Valašské záření fakticky skončilo, přistihli strážníci čtveřici podnapilých mladistvých. „Dvě z dětí dokonce ještě neměly ani patnáct let. Přesto se aktivně zapojovaly do demolování jednoho z opuštěných prodejních stánků,“ kroutil hlavou šéf strážníků. Všichni mladí pijani skončili v rukou rodičů.

Veškeré prohřešky, kterými se strážníci o víkendu zabývali, ale zůstaly v kategorii méně vážných. „Incident, kterým by se musela zabývat státní policie, se nestal. Takže z našeho pohledu mělo Valašské záření klidný průběh,“ bilancovala v neděli vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Spokojení s jedenáctým ročníkem tradičního festivalu byli také zástupci pořádajícího města Vsetín a Domu kultury. „Valašské záření jsme organizovali už jedenáctým rokem. Letos nebyl žádný vážnější problém, nejsem si vědoma něčeho negativního,“ uvedla Eva Liďáková z Domu kultury. „Bylo opravdu neuvěřitelné, kolik lidí se v sobotu přišlo podívat na Daniela Nekonečného. Neskutečná atmosféra byla také na koncertu Olympicu. Někteří říkali, že takovou na koncertu nezažili snad patnáct let,“ neskrývala spokojenost Liďáková. Podle jejích slov festivalu neuškodila ani absence dřívější nedělní Valachiády.

MICHAL BURDA, VENDULA VAŇKOVÁ