Podvodníci musí poškozené firmě uhradit více než třímilionovou škodu

Senát je uznal vinnými z podvodu, díky kterému připravili vsetínskou firmu ZVI zhruba o čtyři miliony a šest set tisíc korun. Za to jim hrozil pobyt za mřížemi od dvou až do osmi let.

„Sušeň byl odsouzen ke tříletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let,“ upřesnila předsedkyně soudního senátu Alena Matochová. Jeho komplic Petr Jína si vyslechl o něco mírnější verdikt. „Byl odsouzen na dva roky s podmíněným odkladem na čtyř léta,“ uvedla Matochová. Navíc musí oba výtečníci nahradit zbylou škodu, která v tuto chvíli činí více než tři miliony tři sta tisíc korun.

Obžalovaný Sušeň se, jako jediný, k podvodu přiznal, což soud přijal jako polehčující okolnost. „Měl jsem možnost o tom přemýšlet. Omlouvám se za způsobenou škodu a stejně tak se omlouvám i své rodině,“ prohlásil včera u soudu Sušeň.

Podvodu se provinilci dopustili tak, že během asi šesti měsíců v průběhu roku 2006 Sušeň zadával fiktivní zakázky na venkovní práce Jínovi. Sušeň v tu dobu pracoval ve firmě ZVI a byl zařazen na pozici, na které mohl tyto zakázky zadávat. Jína, které tehdy podnikal jako fyzická osoba, smyšlené práce fakturoval právě firmě ZVI.

U soudu se rozhodovalo také o Sušňově manželce, třicetileté Evě Sušňové. „Ta se podle obžaloby měla dopustit podílnictví na podvodu tím, že na svém účtu přechovávala nezákonně získané peníze,“ poznamenala Matochová. Soud ji však včera obžaloby zprostil. „Neexistuje přímý důkaz, který by prokázal, že by se skutečně spáchala to, z čeho ji státní zástupce obvinil,“ dodala soudkyně.

Manželé Sušňovi se přímo u soudu vzdali práva na odvolání a přijali rozhodnutí senátu. Petr Jína si ponechal zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. Proti rozudkům Jíny a Sušně se naopak na místě odvolal státní zástupce. U Evy Sušňové využil možnosti osmidenní lhůty na rozmyšlenou.