Za loňský rok vyšetřovali kriminalisté celkem 9430 trestných činů. K nejzávažnějším patří bezesporu vražda. Loni se jich stalo v kraji osm. Je to tedy o dvě méně než v roce 2010. „Všechny se nám podařilo objasnit. Ve většině případů šlo o vyřizování sporů v rodinách,“ sdělila mluvčí krajské policie Jana Bartíková. Pět lidí bohužel takový útok nepřežilo.

Za brutální vraždu padl výjimečný trest

Kriminalisté rozhodně jen tak nezapomenou na loňský případ z Uherského Ostrohu. Čtyřicetiletý Pavel Jurček zabil kvůli penězům svou devětasedmdesá­tiletou známou. Svůj čin se pak snažil zakrýt tak, že schválně nechal dům vyhořet. Spravedlnosti ale neunikl. „Našim kriminalistům se jej podařilo do několika dnů dopadnout, přestože se jim vyhýbal, jak mohl,“ připomněl ředitel krajských policistů Bedřich Koutný. Jurček si za to odpykává ve vězení pětadvacetile­tý trest.

Loni se ve Zlínském kraji také daleko méně přepadávaly banky či jiné finanční instituce. Oproti deseti předloňským případům vyšetřovali kriminalisté loni jenom dva. „Například jsme dopadli a obvinili šest pachatelů ze severní Moravy. Ti měli na svědomí sérii sedmnácti loupežných přepadení nejenom ve Zlínském, ale i Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Pět z nich soud poslal přímo do vazby,“ uvedla mluvčí policie.

Minulý rok se však zdvojnásobil počet ohlášených znásilnění. „V nadpoloviční většině se jedná o konflikty mezi partnery, nebo znásilnění vymyšlená,“ poznamenala Jana Bartíková. Například stále zůstává neobjasněný případ z ledna loňského roku, kdy na poli u Otrokovic znásilnil muž mladou dívku. „Policisté však po tomto pachateli stále pátrají a hledají případné souvislosti s dalšími kauzami,“ upozornila policejní mluvčí.

Bohužel v roce 2010 se číslo nesnížilo ani u dalšího velmi vážného trestného činu, a to pohlavní zneužívání. Z jednadvaceti případů vzrostl počet na osmadvacet. Podle policistů je však možné, že nárůst je daný i tím, že pohlavní zneužívání přestalo být tabu a velmi často se o takovém chování mluví. Lidé již mají větší odvahu je ohlásit. „To platí i o trestném činu domácí násilí. Dřív byl opravdu velký problém vůbec přijít na to, že v rodině dochází k týrání některých členů. Navíc jsme potřebovali souhlas se stíháním příbuzného či partnera a ten se oběti báli dát. To se však v poslední době mění,“ vysvětlil šéf krajských policistů Koutný.

Dokazují to i čísla. Loni totiž policisté vykázali z domu jednaosmdesátkrát agresivního člověka, což je ve srovnání s předchozím rokem víc než dvojnásobek. „Nejstarším vykázaným byl osmdesátiletý muž z Otrokovic, který ubližoval manželce,“ popsala Jana Bartíková. V těchto případech hraje nezastupitelnou roli alkohol. Většina násilníků útočí právě v opilosti.

To, co však policisty poměrně zarazilo, je, že výrazně vzrostl počet dětí, které mají na svědomí hospodářský delikt. Zejména falšování peněz. Například dva kamarádi z Kroměřížska ve věku sedmnáct a osmnáct let si doma namnožili sedm tisícovek. Dvě z nich byly nepoužitelné, proto je zničili, zbývajících pět udali v obchodech. Kriminalisté dokonce narazili na případ, kdy si děti kopírovaly peníze ve škole. „To je pro nás signál, na co se máme v rámci prevence zaměřit,“ podotkla policejní mluvčí.

V celkovém počtu však hospodářská kriminalita ve Zlínském kraji loni mírně poklesla. I tady však policisté mají za sebou nejeden malý úspěch. Například se jim podařilo zadržet dva Maďary, kteří ošidili stát asi o 74 milionů na dovozu s kovovým šrotem. Neodváděli z něj daň.

Kriminalisté šetřili i méně majetkových trestných činů, jako jsou například krádeže. Z předloňských 5072 oznámení, prověřovali loni o dvě stovky oznámení méně. Rozlousknout se jim podařil i mnohamilionový případ krádeží luxusních BMW. Trojici mužů se podařilo od března do září loňského roku odcizit nejméně šest aut za 7,2 milionů korun, které vyváželi zejména na Slovensko. Všem pachatelům hrozí až desetileté vězení.

Snížil se i počet smrtelných dopravních nehod. Zatímco předloni vyhaslo na silnicích 49 lidských životů, loni to bylo 40. Bohužel smutnou předponu nej dostala loňská havárie u Topolné na Zlínsku. Při ní zahynuli dva mladí chlapci, kteří se vraceli z oslavy narozenin. Ten, který měl podle policistů tuto nejtragičtější loňskou nehodu v kraji na svědomí, z místa odešel a nepřivolal pomoc.

„Ubylo nám také nehod pod vlivem alkoholu, ale pořád je jízda v opilosti příliš rozšířeným nešvarem,“ podotkl statutární náměstek ředitele policie Jaroslav Vaněk. Do policejní knihy rekordů by si zasloužil zápis sedmačtyřicetiletý muž, který v říjnu projížděl Hlukem na Uherskohradišťsku. Nadýchal neuvěřitelných 4,44 promile. Nej řidiče závodníka zase načapali policisté v Jablůnce na Vsetínsku. Obcí jel takřka stočtyřicetiki­lometrovou rychlostí. Sto osmdesát měl zase na tachometru šofér, který jel po obchvatu Kunovic na Uherskohradišťsku.

Základní údaje PČR Zlínského kraje

Počet územních útvarů: 4

Počet obvodních oddělení: 25

Počet policistů: 1226

Počet občan. zaměstnanců: 266

Počet občanů na 1 policistu: 482

Počet km silnic: 2121

Počet km na policistu: 3,23

Počet km dálnic: 12,5

Počet km rychlost.komu­nikací: 17,5