Čaniga ve středu uvedl, že s nelegálním lihem nemá nic společného.

„Líh jsem odebíral od Morávia-Chem. O žádných areálech nevím nic, jen z televize. Já jsem líh řádně zdanil," řekl. Jeho výpověď byla v rozporu s tvrzením Tomáše Březiny, který uvedl, že se likérka zabývala prodejem nelegálních lihovin.

„To je jeho tvrzení," řekl Čaniga, který si prý nedokáže vysvětlit, proč to Březina tvrdí.

Březina na mě neměl žádný vliv, říká Čaniga

Čaniga popřel, že by měl Radek Březina majetkovou účast v likérce.

„Na mě Radek Březina vliv neměl, ani na likérku Drak. Nikdy jsem si od něj peníze nepůjčil, ani mu nedlužil," uvedl.

Poukázal i na to, že kvůli metylalkoholové aféře, se kterou byla likérka Drak z Chvalčova na Kroměřížsku spojována, přišel o zákazníky. Likérku prý na podzim prodal. Cenu si u soudu nevybavil, odhadoval ji na 3,5 milionu korun. Podle informací z obchodního rejstříku je však Čaniga stále jediným vlastníkem.

Čaniga je od ledna ve vazbě po zátahu policie v souvislosti s lihovou mafií, ve které policie stíhá 15 lidí. Na nezdaněném lihu mohla mafie ošidit stát o tři miliardy korun. Žalobce Petr Šereda ve středu řekl, že trestní stíhání od té doby rozšířeno nebylo. Čaniga uvedl, že je stíhán za ovlivňování svědků.

„Není to pravda, nikoho jsem neovlivňoval a nikdo mě ani nenabádal. Potkal jsem se akorát s paní Březinovou, ale nic takového mi neříkala," řekl. Jeho výpověď Radek Březina doprovázel souhlasným pokyvováním hlavou. Podobně reaguje po otázkách soudce i u jiných svědků.

Otec bratrů Březinových odmítl vypovídat

Před soudem ve středu stanul také otec bratrů Březinových Vladimír. Kvůli rodinné vazbě však odmítl vypovídat. S ohledem na související trestní stíhání odmítl vypovídat i další Březinův spolupracovník Martin Kalakaj.

Soud se zřejmě protáhne, požádováni jsou i noví svědci.

„Hodláme navrhnout řadu dalších svědků i těch, kteří vypovídají v paralelní trestní věci," řekl obhájce Filip Opatřil. Jeho klient Radek Březina dnes požádal o osobní výslech všech znalců, kteří zpracovávali znalecké posudky.

Na rozkrývání nelegálního trhu s alkoholem se policisté zaměřili předloni po vypuknutí metanolové aféry. Při několika akcích zabavili přes dva miliony litrů nezdaněného lihu, při jehož prodeji by stát tratil na daních přes 650 milionů korun. Radek Březina se u olomouckého soudu zodpovídá se svým bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Tento případ s kauzou, ve které je obviněno 15 lidí v čele s Radkem Březinou, úzce souvisí.